پروفیل چیست؟

در صنعت ساختمان‌سازی مصالح گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر یک نقش موثری در تکمیل سازه‌های ساختمانی دارند. یکی از مصالح پرکاربرد در بخش صنعت ساخت‌وساز پروفیل است که در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید و روانه بازار می‌شود. این مقاطع فولادی انواع مختلفی دارند و هر یک برای مصارف خاصی بکار می‌روند. در این مقاله از شهرآهن اطلاعاتی درباره پروفیل، قوطی و کاربرد هر کدام شرح داده شده است. پروفیل‌ها در واقع مقاطع فولادی و توخالی هستند که بر اساس کاربرد خود به اشکال گوناگونی تولید می‌شوند. این مقاطع فولادی با توجه به جنس، سایز، نوع استفاده و شکل خود به انواع گوناگونی تقسیم می‌گردند.
به بیان ساده می‌توان گفت که به تمامی مقاطع فولادی پروفیل گفته می‌شود. اما اگر بخواهیم به طور تخصصی درباره تعریف پروفیل در صنعت ساخت‌وسازصحبت کنیم، باید بگوییم که این محصول در دو نوع باز و بسته وجود دارد. قوطی‌های پروفیل باز شامل انواع تیرآهن، نبشی، میلگرد، پروفیل Z و بسیاری موارد دیگر هستند. پروفیل‌های بسته نیز در اشکال بسته‌ای نظیر مربع و مستطیل تولید می‌گردند. البته ورق سیاه برای تولید هر دو نوع این آهن‌آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و این شکل آن‌ها است که نوع کاربردشان را مشخص می‌کند.

راهنمای مطالعه متن

قوطی پروفیل چیست؟

قوطی پروفیل چیست؟

یکی از مهمترین دلایلی که کارخانجات مختلف به تولید پروفیل روی آورده‌اند، توخالی بودن و وزن پایین آن‌ها است. در گذشته بیشتر از این محصول برای ساخت درب و پنجره استفاده می‌شد. اما این نوع مقاطع فولادی در حال حاضر استفاده گسترده‌ای در ساخت بخش‌های مختلف ساختمان و صنایع دیگری همچون خودروسازی دارند. برخی از مزایای استفاده از قوطی‌های پروفیل به شرح زیر است:

  • امکان جوشکاری روی قوطی پروفیل.
  • تنوع زیاد.
  • قابلیت شکل‌پذیری بالا.
  • استحکام بالا.

عوامل زیادی بر قیمت این نوع آهن‌آلات تاثیرگذار هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به شیوه تولید پروفیل، نوع بسته‌بندی و کیفیت ساخت اشاره کرد. همچنین فاکتورهایی همچون نوسانات بازار، تغییر نرخ ارز، قیمت پروفیل در بازارهای جهانی و مسائل سیاسی نیز بر قیمت این محصولات تاثیر می‌گذارند. برخی دیگر از فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت قوطی پروفیل عبارتند از:

  • متراژ مورد نیاز.
  • نوع پروسه ساخت پروفیل.
  • نوع سطح مقطع قوطی پروفیل.
  • جنس آلیاژ مورد استفاده در ساخت پروفیل.

قوطی چیست؟

قوطی چیست؟

قوطی نیز در حقیقت نوعی پروفیل محسوب می‌شود که دارای سطح مقطع ثابت و توخالی است. در واقع به پروفیل‌های بسته به دلیل شکل ظاهری آن‌ها قوطی یا Box نیز گفته می‌شود که در دو طول 6 و 12 متری به بازار عرضه می‌شوند. کمترین طول و عرض در قوطی‌های فولادی برابر با 10*10 میلیمتر است که یک قوطی مربع به اضلاع یک سانتی‌متر را می‌سازد. قوطی‌های پروفیلی مربعی تا اندازه 500*500 میلیمتر نیز قابل عرضه هستند. در قوطی‌های مستطیلی طول و عرض با یکدیگر متفاوت است که کوچکترین عرض و طول برای آن‌ها برابر با 40 و 100 میلیمتر است. این محصولات با عرض و طول تا 135 و 300 میلیمتر نیز تولید می‌شوند.
این نوع مقاطع فولادی به دلیل داشتن اشکال متنوع بسیار در بخش ساختمان‌سازی به ویژه برای افزایش استحکام سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته هر یک از انواع مختلف قوطی پروفیل بر حسب شکل، سایز و ضخامت خود کاربرد خاصی دارد. این محصولات بر اساس نوع استفاده خود به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم می‌شوند.

قوطی چیست؟

قوطی صنعتی

انواع قوطی صنعتی به دلیل داشتن ضخامت و استحکام زیاد مقاومت بالایی در برابر فشار و وزن زیاد دارند. این محصولات همچنین در مقابل ضربات و نیروهای وارده هم مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل قوطی‌های صنعتی در بسیاری از بخش‌های صنایع سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو به این مقاطع فولادی قوطی صنعتی یا قوطی سنگین می‌گویند. برخی از کاربردهای قوطی صنعتی شامل ساخت خرپاهای بزرگ، تولید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی و ساخت تابلوهای تبلیغاتی هستند. همچنین از این محصولات برای ساخت پروژه‌های ساختمانی بلند و عظیم و در صنایع نظامی و دفاعی نیز استفاده می‌شود. تعاونی فولاد علویجه یکی از بهترین تولید کنندگان قوطی پروفیل درب و پنجره، قوطی صنعتی، قوطی ستونی از بهترین مواد اولیه است. برای اطلاع از قیمت پروفیل علویجه می توانید به سایت شهرآهن اعتماد کنید. فروشگاه شهرآهن عرضه کننده تمام قوطی و پروفیل های فولاد علویجه به قیمت روز است.

قوطی چیست

قوطی ساختمانی

قوطی‌های ساختمانی یکی از مصالح پرمصرف در صنعت ساختمان‌سازی به شمار می‌روند که با استفاده از عملیات نورد گرم و از شمش‌های فولادی تولید می‌شوند. امروزه قوطی ساختمانی برای ساخت درب و پنجره‌های آلومینیومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این نوع آهن‌آلات استحکام و ضخامت کمتری نسبت به قوطی‌های صنعتی دارند. این محصولات فولادی بر اساس نوع آلیاژی که برای ساخت آن‌ها بکار می‌رود، به انواع آهنی، استیل، آلومینیوم و موارد دیگر تقسیم می‌گردند. قوطی‌های پروفیل آهنی نسبت به سایر قوطی‌های فلزی میزان استفاده بیشتری داشته و در بین مصرف‌کنندگان محبوبیت بیشتری دارند.
برای خرید این محصول می‌ توانید از طریق سایت شهرآهن اقدام نمایید. برای اطلاع از کاربرد و ویژگی هر یک از این محصولات نیز می توانید با کارشناسان آن تماس حاصل نمایید.