سوله چیست؟

سوله سازه ای فولادی پیش ساخته با سقفی شیبدار است که در اکثر سازه های صنعتی، انبارها، ورزشگاه ها و سالن ها اولین انتخاب سازندگان محسوب می شود. سوله در لاتین niches  construction  یا industrial shed  نامیده و معرفی می گردد. این سازه فلزی بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می شود که بسته به کاربری سازه، دهانه ها، ارتفاع، طول و تحمل بار اشکال مختلفی در طراحی پیدا می کند که در ادامه به آن ها می پردازیم. در ساخت سوله از آنجایی که از تیرها و ستون های بزرگ استفاده می شود و چون در هر سازه، مشخصات متفاوتی پیاده سازی می گردد امکان استفاده از پروفیل های موجود در بازار نیست و باید اقدام به ساخت آن ها کرد که اصطلاحا به آن ها تیر ورق می گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لوازم سوله به فروشگاه اینترنتی شهرآهن مراجعه نمایید.

سوله چیست

کاربرد سوله چیست؟

سوله به دلایل مختلفی ساخته شده و کاربردهای متنوعی دارد ولی بیشتر برای اجرای امور صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. سوله ها برای ایجاد کارخانه ها، گارهاه ها، انبارها، مرغداری ها، تالار، تعمیرگاه و بسیاری امور دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. البته در زبان انگلیسی هر یک از این سوله ها بر اساس کاربری آن ها نام گذاری شده است. به عنوان مثال به سوله ای که برای سالن کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، studio shed گفته می شود یا به سوله ای که برای نمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد Exhibition گفته می شود. در زیر چند نمونه دیگر را نیز برای شما بازگو می کنیم. 

سوله ریخته گری: mill

سوله کارگاهی: workshop

سوله بافندگی: loom

سوله سالن اپرا: opera house

موارد مهم در هنگام ساخت سوله چیست؟

ساخت سوله اصولی دارد که سازندگان قبل از شروع باید به آن توجه کنند. چرا که سهل انگاری در رعایت هر یک از این اصول، باعث بروز مشکلاتی جدی در ساخت نهایی خواهد شد که ممکن است خساراتی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد. این موارد عبارتند از:

  • توجه به بارهای مرده مثل برف
  • مورد توجه قرار دادن بارهای جانبی همچون زلزله و باد
  • بار جرثقیل
  • مد نظر داشتن ارتفاع دیوار
  • رعایت تناسب دهانه و طول سوله و درصد شیب سقف

شما عزیزان می توانید همواره آخرین قیمت لوازم سوله را در سایت شهرآهن مشاهده و در صورت نیاز اقدام به ثبت سفارش نمایید. در شهرآهن لوازم سوله با مناسب ترین قیمت عرضه می شود.