کاربرد فرو آلیاژ

به منظور اینکه بدانیم کاربرد فرو آلیاژ چیست، لازم است ابتدا به صورت کلی به توصیف فرو آلیاژ بپردازیم. فرو آلیاژ ها در واقع به منظور به وجود آوردن تغییراتی در خواص و ویژگی های فولاد یا فلزاتی دیگر به کار می روند. به این صورت که آن ها را به عنوان افزودنی به فولاد یا فلزات ذوب شده اضافه می کنند.
فرو آلیاژ ها از ساختار بسیار شکننده ای برخوردار هستند. به همین علت است که نمی توان آن ها را در صنایع مختلف به کار برد. زمانی که آن ها را با فولاد یا دیگر فلزات ترکیب می کنند، ویژگی ها و خواصی در فولاد ها ایجاد می گردد. برای آشنایی بیشتر با کاربرد های فرو آلیاژ ها ما را در ادامه مبحث همراهی نمایید.

کاربرد فرو آلیاژ

استفاده از فرو آلیاژ برای اکسیژن گیری (اکسیژن زدایی) در ساخت فولاد

کاربرد فرو آلیاژ چیست، همانگونه که اشاره کردیم، از فرو آلیاژ ها در صنایع مختلف استفاده می شود. فرو آلیاژ ها به منظور ایجاد برخی خواص و ویژگی ها در فولاد یا برخی فلزات به کار می روند. فرو آلیاژ ها در طی این فرآیند، کاربرد ها و فعالیت های دیگری نیز دارند. یکی از کاربرد های مهم آن، اکسیژن گیری هنگام ساخت فولاد است.
در فرآیند ساخت فولاد، یک سری ناخالصی ها در آهن باقی می مانند. به این صورت که در اکسیداسیون همه اکسیژن ها با آهن ترکیب نمی شوند. بلکه برخی از آن ها در آهن می مانند و موجب به وجود آمدن حفره هایی در آهن می شوند. این حفره ها در آهن، کیفیت نهایی کار را کاهش می دهند و خواص مکانیکی آهن را تحت تاثیر قرار می دهند. به منظور اینکه از کیفیت آهن کاسته نشود، لازم است با اضافه کردن برخی آلیاژها، اکسیژن گیری یا اکسیژن زدایی را روی آن انجام دهند.

استفاده از فرو آلیاژ برای آلیاژی سازی

به منظور اینکه بیشتر درباره کاربرد فرو آلیاژ چیست بدانیم، لازم است به آلیاژی سازی اشاره کنیم. به فرو آلیاژ هایی که در طی فرآیند ساخت فولاد، موجب به وجود آمدن تغییرات و ایجاد ویژگی های خاص در فولاد می شوند، آلیاژ ساز می گویند.
در صورتی که فرو آلیاژ ها را با فولاد ذوب شده ترکیب کنند، باعث بهبود کیفیت محصول نهایی و ایجاد برخی تغییرات در آن می شوند. به این ترتیب، آلیاژ ساز ها هستند که در این فرآیند، خواص و ویژگی های فولاد را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث ایجاد تغییر و بهبود آن می شوند. برخی از فرو آلیاژ ها با اضافه شدن به فولاد باعث بالا رفتن مقاومت و استحکام آن می شوند. همچنین خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی نیز با استفاده از فرو آلیاژ ها در فولاد حاصل می شوند.

استفاده از فرو آلیاژ برای آلیاژی سازی

استفاده از فرو آلیاژ برای عمل تلقیح در ریخته گری آهن

در ادامه مبحث کاربرد فرو آلیاژ چیست باید به عمل تلقیح در صنعت ریخته گری اشاره نماییم. در صنعت ریخته گری به منظور اینکه بتوانند در خواص آهن و نوع انجماد آن تغییراتی ایجاد نمایند، از فرو آلیاژ ها استفاده می کنند. به این صورت که افزودن برخی فرو آلیاژ ها به آهن ذوب شده، به ایجاد مرکز تبلور کمک می کند و دانه ها در در آهن مذاب به صورت یکنواخت گسترده می شوند. گستردگی و پراکندگی دانه ها باعث می شود کیفیت و سختی شمش ها پس از فرآیند تولید، افزایش پیدا کند و از میزان شکنندگی و خوردگی آن کاسته شود. بنابراین در آهن تلقیحی بر خلاف ریخته گری معمولی، پراکندگی به صورت یکنواخت گسترده شده است. به همین علت این روش را می توان به منظور افزایش استحکام و مقاومت آهن در برابر ضربه، خوردگی و شکنندگی استفاده کرد.
جمع بندی
همانگونه که در مبحث کاربرد فرو آلیاژ چیست اشاره کردیم، افزودن فرو آلیاژ ها به فولاد یا برخی فلزات، موجب ایجاد تغییراتی در خواص و ویژگی های آن ها می شوند. این تغییرات کاربرد های زیادی دارند و از آن ها می توان در مواردی استفاده های فراوانی نمود.
یکی از کاربرد های مهم که باعث افزایش کیفیت آهن می شود، اکسیژن گیری است. کاربرد دیگر، آلیاژی سازی است که مقاومت فولاد را بالا می برد. عمل تلقیح نیز کاربرد بعدی است که خواص ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی را در فولاد به طور قابل توجهی افزایش می دهد.