آنالیز شیمیایی ورق st52

ورق های فولاد به دلیل استحکام زیادی که دارند از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. ورق فولاد st52 از جمله محصولاتیست که در نقش فولاد پر مقاومت بهترین کاراکتر را به مخاطبان نمایش داده است. از این اوراق در سازه های سنگین، پل سازی، تونل و آسمان خراش ها استفاده می شود و بهترین بازار گرم را نسبت به دیگر محصولات فولادی ایجاد کرده است. حال باید به بررسی شیمیایی این فولاد با کیفیت پرداخت و به مشخصات ویژه آن اشاره کرد. با این مقاله از شهرآهن همراه باشید.

آنالیز شیمیایی st52

فولاد st52 جزء دسته فولادهای کم کربن به شمار می آید و میزان کربن موجود در ساختار این ورق حدود 0/24 % است. این میزان کربن باعث می شود که مقاومت و پایداری فولاد در برابر کشش، خمش و حتی پیچش به شدت افزایش یابد. حال در نظر بگیرید که با چه محصولی روبرو هستیم. هر چه میزان کربن فولاد کمتر باشد، خوردگی و زنگ زدن فولاد نیز کمتر می شود. بر همین اساس میزان عناصر موجود در آلیاژ ورق st52 مورد توجه قرار می گیرد. اولین و مهم ترین عنصر، آهن است که ماده ارجح تشکیل دهنده این فولاد است. در کنار کربن و آهن، سیلیسیم و منگنز به میان می آیند که عناصر ویژه ورق st52 محسوب می شوند. سیلیسیم به میزان 0/55 % و منگنز در حدود 1/6 % در این ساختار حضور دارند و باعث به وجود آمدن ویژگی های خاص ورق st52 می شوند. سیلیسیم با همین میزان اندکی که در ترکیب st52 وجود دارد باعث ایجاد چنین استحکام و مقاومت فوق العاده شده است. همانطور که گفته شد این نوع فولاد پایداری زیادی در برابر ساییده شدن، کشش و خمش نشان می هد. این عوامل به دلیل وجود مؤثر سیلیسیم است. منگنز موجود در ترکیب ورق st52 کمی بیشتر از سیلیسیم است و موجب سرد شدن فولاد می گردد. قبل از شرح این نکته باید این موضوع اشاره شود که بعضی از انواع فولاد برای جوشکاری مناسب نیستند و به شدت واکنش نشان می دهند اما ورق های st52 اینطور نیستند. وجود منگنز در ساختار فولاد باعث می شود که حرارت ایجاد شده در اثر جوشکاری سریعاً از بین برود و یک اتصال پایدار تحویل داده شود. همچنین منگنز در کنار سیلیسیم در ایجاد استحکام و مقاومت انجام وظیفه می کند.

آنالیز شیمیایی ورق st52

ترکیب شیمیایی فولاد st52

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد فولاد st52 از جمله محصولات پرکاربرد در صنایع سازه ای مانند پل سازی، تونل یا انواع ساختمان است. به همین جهت مصالح و آهن آلات مورد استفاده در این صنعت باید به قدری مستحکم باشند در گذر زمان هیچ عاملی نتواند به عنوان تهدید برای آن ها به حساب آید. به همین جهت تولیدکنندگان با نظر به این موضوع، در صدد هستند که با کیفیت ترین محصولات را به بازار عرضه کنند. فولاد st52 از اجزای مختلفی تشکیل شده است که 4 جزء مهم آن آهن، کربن، سیلیسیم و منگنز است. هر یک به نسبت خاصی در ترکیب آلیاژ st52 وجود دارند و سبب به نمایان شدن یک مشخصه می شوند. به میزان کربن اشاره شد که حدود 0/24 % است که باعث شده فولاد st52 در دسته فولاد های کم کربن قرار گیرد (حداکثر میزان کربن در آلیاژ فولاد 5% است). مقدار اندک کربن باعث می شود که فولاد ویژگی های اصلی خود را نمایش بدهد و خود را در بازار معرفی بکند. فولاد st52 به عنوان فولاد درجه یک و با کیفیت شناخته شده است و همچنین قابل ذکر است که این نوع فولاد به st52-3N نیز معروف است. 3N نشان دهنده میزان درجه کیفیت محصول است و همانطور که مشخص است ورق st52 بالاترین درجه کیفیت را داراست.

آنالیز شیمیایی ورق st52


پس از تعریف و تمجید از ورق های st52 باید به بررسی نمایندگی های فروش این کالا بپردازیم. مجموعه فروشگاهی شهرآهن با سابقه حدود 15 سال فعالیت در حوزه توزیع آهن آلات و ابزارهای صنعتی، توانسته است که نام خود را در بازار داخلی معرفی کند. شهرآهن برای نیازهای مشتری ارزش قائل می شود و در تلاش است که با ارائه مرغوب ترین محصولات، رضایت آن ها را به دست بیاورد. با شهرآهن همراه باشید و یک خرید استثنائی را با ما تجربه کنید.