آنالیز فروسیلیس

فروسیلیس آلیاژی است که در کوره های قوس الکتریکی و از آهن و سیلیسیم تشکیل می شود. همچنین این آلیاژ در گریدهای مختلفی از 10% تا 90% آهن-سیلیسیم تولید می گردد. از دیگر عناصر موجود در فروسیلیس می توان به AI، P، S، C، Mn، Cr و Ti اشاره کرد. در ادامه این مقاله از شهرآهن آنالیز فروسیلیس شرح داده شده است. 

آنالیز فروسیلیس چیست؟

فروسیلیس کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف از جمله ریخته گری فولاد دارد. همچنین از این آلیاژ برای تولید 3 الی 3.5 درصد ورق برای مدار مغناطیس استفاده می شود. یکی از ویژگی های این ماده افزایش سختی و خاصیت اکسیدکنندگی آهن است. همچنین فروسیلیس مقاومت و کیفیت محصولات فولادی را افزایش می دهد. بنابراین هنگامی که از این ماده برای تولید فولاد ضد زنگ استفاده کنید، مقاومت آن را در برابر خوردگی و سایش بیشتر می کنید. این نوع فولاد به طور گسترده در ساخت پل های معلق، بدنه های خودرو و ترانسفورماتورهای الکتریکی بکار می روند. در واقع از محصولات با درصد خلوص بالا در تولید ورق های الکتریکی و فولادهای ویژه دانه گرا استفاده می شود. این نوع ورق ها و فولادها به سطح پایینی از آلومینیوم، تیتانیوم، بور و سایر عناصر نیاز دارند. در جدول زیر آنالیز فروسیلیس ارائه شده است. 

Fe% Ti% Cr% Mn% C% S% P% AI% Si%
متعادل حداکثر 0.2 حداکثر 0.5 حداکثر 0.5 حداکثر 0.15 حداکثر 0.04 حداکثر 0.05 1 72-80
متعادل حداکثر 0.2 حداکثر 0.3 حداکثر 0.5 حداکثر 0.15 حداکثر 0.04 حداکثر 0.05 1-1.5 72-80
متعادل حداکثر 0.3 حداکثر 0.3 حداکثر 0.5 حداکثر 0.2 حداکثر 0.04 حداکثر 0.05 1.5-2 72-80
متعادل حداکثر 0.3 حداکثر 0.5 حداکثر 0.5 حداکثر 0.2 حداکثر 0.04 حداکثر 0.05 2-3 72-80

تحلیل آنالیز فروسیلیس

این فروآلیاژ پرکاربرد برای تولید فولاد و چدن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این تنظیم کننده ترکیبات شیمیایی بنا بر گرید فولاد در زمان تخلیه مذاب از کوره بکار می رود. ترکیبات این ماده نیز بر اساس نوع کاربرد آن تعیین می شود. برای مثال طبق جدول ارائه شده در بالا مقدار سیلیس موجود در فرمولاسیون فروسیلیس بین 72 الی 80 درصد متغیر است. 

موادی مانند کروم، منگنز، گوگرد، فسفر و آلومینیوم نیز در این فروآلیاژ مشاهده می شوند. این ترکیبات نیز مانند سیلیسیم از میزان متفاوتی تشکیل می گردند. همچنین میزان اکسید آهن در این ماده نیز نباید بیشتر از 3 درصد باشد. زیرا در صورتی که اکسید آهن از میزان تعیین شده بیشتر شود، پایداری حرارتی میکروسیلیس را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که با افزایش درصد اکسید آهن رنگ فروسیلیس نیز خاکستری مایل به تیره است. 

به طور کلی بر اساس جدول آنالیز فروسیلیس این ماده با توجه به درصد خلوص خود به 4 دسته تقسیم می شود. دسته خلوص استاندارد شامل حداکثر 2 درصد آلومینیوم و گرید کم حاوی حداکثر 5.0 درصد آلومینیوم است. همچنین دسته های دیگر عبارتند از گرید کم کربن و گرید با خلوص بالا که در ترکیبات خود Ti دارد. البته نحوه تولید فروسیلیس به عوامل زیادی از جمله تجهیزات تولیدی و آزمایشگاهی و کیفیت مواد اولیه بستگی دارد.