تسمه ماشین کاری

تسمه ماشین کاری

تسمه ها به سه روش فابریک، نوردی و ماشین کاری تولید می شوند. یکی از پرکاربردترین تسمه های فولادی تسمه ماشینکاری است. این نوع از تسمه از نظر شکل ظاهری مشابه ورق فولادی است البته با عرض کمتر. این نوع از تسمه به دلیل دارا بودن مقاومت و استحکام کششی بالا، کاربرد های فراوانی دارد. این نوع تسمه از ورق های آهن با کیفیت بالا تولید می شود به این صورت که پس از برش ورق آهن، لبه های آن توسط ماشین آلات مخصوص گرد شده و معمولا به شکل شاخه های 6 متری برش داده می شوند. عرض تسمه ماشینکاری بر اساس کاربرد آن تعیین می شود.

تولید تسمه ماشین کاری

تسمه ماشینکاری در سه مرحله تولید می شود که عبارتند از:

  • برش: ورق آهنی بر اساس کاربرد، در ابعاد مورد نیاز با استفاده از دستگاه گیوتین برش داده می شود.
  • اطوکشی: برای صاف شده ورقی که در مرحله قبل به اصطلاح شمشیری شده است، آن را طی فرآیند نورد سرد از غلطک خاصی عبور می دهند.
  • ماشین کاری: در مرحله اول با توجه به عرض تسمه، تابیدگی در طول آن ایجاد خواهد شد. برای رفع حالت تابیدگی از فرآیند نورد سرد و غلطک استفاده می شود که به آن ماشینکاری می گویند.

قیمت روز تسمه ماشینکاری

این نوع از تسمه کاربرد های فراوانی در ساختمان سازی، ساخت سازه های فلزی، صنعت کشتی سازی، ساخت کابل، گاردریل و ... دارد.
تسمه ماشینکاری به دلیل دارا بودن ویژگی هایی از قبیل کیفیت بالا و ظاهر صاف و یکدست و همچنین متریال استفاده شده در تولید آن دارای قیمتی بالاتر نسبت به تسمه نوردی می باشد. در قیمت گذاری این نوع تسمه عوامل مختلفی از جمله عرض و ضخامت تسمه دخیل می باشد. قیمت تسمه ماشینکاری بر حسب گیلوگرم محاسبه می شود.