اجزای تشکیل دهنده سوله

سوله که در زبان انگلیسی shed گفته می شود. یک سازه فلزی است که عموما سقفی شیبدار دارد و برای راه اندازی مراکز تولیدی، سالن های ورزشی، فروشگاه ها، انبارها و بسیاری موارد دیگر ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. سوله ها دارای اجزاء تشکیا دهنده ای هستند که در ادامه این مقاله به توضیح آن ها می پردازیمس تا پایان این مقاله با تیم محتوایی شهرآهن همراه باشید. 

اجزا تشکیل دهنده سوله کدامند؟

در زیر به بیان اجزا تشکیل دهنده سوله می پردازیم و درباره هرکدام توضیح مختصری می دهیم:

  • قاب اصلی: از مجموعه ای از تیرها و ستون ها تشکیل می شود که به آن ها رفتر نیز می گویند. تولید تیرها و ستون ها به صورتی است که ابتدا به صورت ورق بوده و بعد از آن به صورتی برش داده می شوند و توسط فلنچ یا جوشکاری (امروزه بیشتر استفاده می شود) به هم متصل می گردنند. اجرای قاب ها به صورت شیب دار انجام می پذیرد که همین سبک طراحی و اجرا سوله را به نسبت دیگر سازه ها متمایز می سازد. 

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • وال پست: این اجزاها در واقع ستون هایی هستند که در ابتدا و انتهای سوله قرار می گیرند و فشار وارده از باد را از روی ستون های اصلی کم می کنند که به عنوان ستون های فرعی عمل می کنند.

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • استرات: استرات ها به عنوان نیرو گاه جانبی به کارگیری می شوند که این جزء از سوله ها برای اتصال قاب های اصلی سوله به هم بکار می روند که عموما طول بین آن ها 5 الی 8 متر است.

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • مهاربند: این اجزا در دو راستای عمودی و افقی برای افزایش دادن سختی لوله استفاده می شود که از قوطی و یا لوله تشکیل می شود. یک سری مهاربند اصلی داریم و یک سری مهاربند سقفی که مهاربندهای سقفی به حمل بارهای اضافی سقف کمک می کنند. 

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • لاپه یا Z: این جز به منظور اتصال پوشش سقفی و یا دیواری با پوشش هالی سبک به تیر و ستون ها استفاده می شوند. به لاپه ها پرلین نیز گفته می شود که در دو نوع دیواری و سقفی است. لاپه ها مقاطع z شکل و ناودانی هستند که تحت اثر بارهای ثقلی، به‌ شدت مستعد کمانش پیچشی جانبی حول محور ضعیفشان هستند.

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • سینه بند: برای جلوگیری از کمانش پیچشی جانبی در بال تیر اصلی قاب در قسمت هایی که بال تحتانی تحت فشار است.

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • پی: در سوله ها اغلب از پی ه برای انتقال نیرو به خاک استفاده می شود. از آنجایی که سوله ها به نسبت دیگر سازه ها سبک تر هستند بنابراین بیشتر این پی ها از نوع منفرد و از کلاف هایی ساخته می شوند که خاصیت کششی را دارا بوده و ستون های سوله به آن متصل می شود.

اجزای تشکیل دهنده سوله

  • جرثقیل: جرثقیل ها در سوله از نوع سقفی هستند که کاربردهای فراوانی در سوله دارند که به دو صورت عرضی و طولی نصب می شوند و دارای دو نوع تک پل و دو پل هستند. البته یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از جرثقیل سقفی در سوله ها کاربری سوله هاست. سوله ها از آنجایی که بیشتر مصارف صنعتی داشته و یا انبار کالا هستند. وجود جرثقیل سقفی برای جا به جایی اجسام الزامی است.

اجزای تشکیل دهنده سوله

شما عزیزان می توانید همواره آخرین قیمت لوازم سوله را در سایت شهرآهن مشاهده و در صورت نیاز اقدام به ثبت سفارش نمایید. در شهرآهن لوازم سوله با مناسب ترین قیمت عرضه می شود.