گابیون یک نوع توری فلزی است که شش ضلع دارد و از فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته می شود. این توری ها استحکام و مقاومت بالایی دارند. بیشتر توری های گابیون به شکل سبد هستند و برای ساخت سازه های بزرگ استفاده می شوند. به توری های گابیون، توری سنگی نیز می گویند زیرا از قلوه سنگ با سایز های بزرگ برای پر کردن توری گابیون استفاده می کنند. پر کردن سبد های گابیون با مصالح دیگر هزینه زیادی دارد به همین دلیل از سنگ برای پر کردن داخل سبد های گابیون استفاده می شود. نحوه پر کردن سنگ ها داخل سبد به صورت خشکه چینی است که باعث مقاومت بیشتر توری گابیون می شود. توری های گابیون شش ضلعی هستند و شکل شش ضلعی توری باعث انعطاف پذیری و ساختاری بدون شکست شده است. مقاومت در برابر رطوبت و فشار، نصب سریع و آسان، نگهداری راحت، عدم نیاز به تعمیر، دوام طولانی مدت به دلیل پوشش گالوانیزه گرم، از ویژگی های خوب توری های گابیون است. ما در این مقاله سعی داریم انواع توری گابیون و کاربرد های آن را بررسی کنیم پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات توری گابیون

توری های گابیون به صورت رولی با طول 40 الی 50 متر و عرض 1 الی 3 متر تولید می شوند. در بافت توری های گابیون از مفتول گالوانیزه گرم با قطر 2، 2/5، 3 میلیمتر استفاده می شود. چشمه های توری های گابیون به شکل لانه زنبور و شش ضلعی در ابعاد6*5، 10*8، 10*10 است و چشمه 10*8 طرفدار بیشتری دارد. گابیون ها شکل های مختلفی دارند و هر کدام ویژگی های مختلفی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  1. سبد گابیون: سبد های گابیون به شکل جعبه های مکعب شکل هستند که در اندازه های مختلف تولید می شوند. جعبه های مکعب شکل را در محل مورد نظر با توجه به نوع پروژه با اندازه های مشخص می سازند. سبد های گابیون در جاده ها، راه آهن ها و ... استفاده می شود.

what gabion net2

  1. تشک گابیون: این توری گابیون ارتفاع کمتری نسبت به سبد گابیون دارد. تشک های گابیون به صورت پله ای چیده می شوند و برای جلوگیری از فرسایش و کاهش سرعت موج جریان آب در کانال آب استفاده می شود.
  2. کیسه گابیون: این توری ها به سرعت ساخته می شود در شرایط اضطراری کاربرد دارد.
  3. گابیون بی شکل: ممکن است توری گابیون را به شکل سبد نسازند و برای نگهداری سنگ ها در کنار جاده ها، راه آهن و... توری گابیون را به سطوح محکم ببندند.
  4. عناصر گابیون تزیینی: برای دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی از توری گابیون تزیینی استفاده می شود. این توری ها به صورت مستقل یا متصل به دیوار ساخته می شوند.
  5. توری گابیون پلاستیکی: این توری ها از پلاستیک مقاوم ساخته شده اند و در مهندسی سازه برای صاف کردن سطح خاک های سست و برای آرماتور بندی استفاده می شود.

مشخصات توری گابیون

کاربرد توری گابیون

توری های گابیون در هر مکانی که نیاز به محافظت بالای خاک در مدت زمان بالا و یک دیوار نگهدارنده به خصوص در مناطقی که شیب دار هستند و محیط هایی که رانشی و فرسایشی باشند کاربرد دارد. علاوه بر این توری های گابیون کاربرد های مختلفی دارد که در ادامه به چند تا از مهم ترین کاربرد های توری گابیون اشاره می کنیم.
1. جاده سازی
2. در سد سازی برای مهار کردن دیواره خاکی
3. برای کنترل سیل
4. حفاظت از پل ها
5. استحکام دریا و دریاچه در برابر تاثیرات فرسایشی آب و هوا
6. جلوگیری از ریزش سنگ ها در اطراف جاده
7. مقاوم کردن ساختمان های سست
8. موارد کاربرد نظامی
همانطور که در مطالب بالا گفتیم توری گابیون یک وسیله پر مصرف در صنایع عمرانی است. برای خرید توری های گابیون پیشنهاد ما به شما شهرآهن است. فروشگاه اینترنتی شهر آهن وبسایت معتبری دارد که انواع توری گابیون را با قیمت مناسب و کیفیت بالا به فروش می رساند. پس با مراجعه به وبسایت شهرآهن انواع توری گابیون را مشاهده و خرید نمایید.