تحمل بار قوطی

قوطی نوعی پروفیل است که در ساختمان سازی و صنعت کاربردهای فراوانی دارد. قوطی های فولادی ستونی را می توان به دو روش تولید مستقیم و یکپارچه و تولید به صورت جوش داده شده تهیه کرد. تفاوت در نحوه تولید، باعث می شود که این دو قوطی به علت تفاوت در خواص مکانیکی کاربردهای متفاوتی داشته باشند. برای تولید قوطی جوش داده شده از فرایند نورد سرد به صورت رول کردن و جوش دادن نورد فولادی استفاده می شود. قوطی هایی که در این روش ساخته می شوند، تقریبا تمامی ویژگی های قوطی های یکپارچه را دارند؛ اما مقاومت آن ها کمتر است. با این حال، به علت ارزان تر بودن قوطی های جوش خورده، در ساختمان سازی بیشتر از آن ها استفاده می شود. به دلیل این تفاوت ها لازم است که میزان تحمل بار قوطی ها محاسبه شده و از آن ها در محل های مناسب استفاده کرد.


قوطی در چه مواردی کاربرد دارد؟

قوطی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از صنایعی که قوطی در آن‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

 • ساخت لوازم پزشکی
 • تولید لوازم خانگی
 • ساختمان سازی و برج سازی
 • ساخت لوازم ورزشی و تفریحاتی
 • صنعت خودرو سازی
 • ساخت وسایل نقلیه عمومی
 • استفاده عمومی
 • ساخت تابلوهای تبلیغاتی و راهنمایی و رانندگی

وزن پروفیل های قوطی


انواع قوطی

قوطی ‌ها انواع مختلفی دارند که جزو پرکاربردترین مصالح ساختمانی به حساب می ‌آیند. انواع قوطی عبارتند از:

 • قوطی های معمولی صنعتی
 • قوطی‌ های ستونی
 • قوطی ‌های گالوانیزه
 • قوطی ‌های صنعتی با استفاده از ورقه‌ های روغنی


ابعاد قوطی صنعتی

ابعاد قوطی صنعتی بسته به نوع قوطی و نوع محل استفاده آن متفاوت است. این ابعاد شامل ضخامت قوطی، عرض و سایز آن است. انتخاب ابعاد این قوطی ها در ساخت سازه های مختلف می تواند در میزان تحمل بار قوطی و جلوگیری از آسیب سازه موثر باشد. ضخامت این پروفیل های قوطی حداقل ۰.۵ میلی متر است. برای ساخت میز، صندلی و انواع مبلمان از پروفیل های قوطی با ضخامت ۰.۵ الی ۱.۵ میلی متر استفاده می شود. در ساختمان سازی ها از پروفیل قوطی با ضخامت ۲ الی ۳ میلی متر استفاده می شود و پروفیل های با ضخامت ۴ میلی متر و بیشتر را در صنعت خودروسازی استفاده می کنند. طول این پروفیل های قوطی می تواند از ۶ الی ۱۲ متر متفاوت باشد. البته انواع پروفیل های قوطی مختلف، سایزهای استاندارد متفاوتی دارند که در ادامه تک تک آن ها را بررسی خواهیم کرد:

ابعاد استاندارد پروفیل قوطی صنعتی مربعی

پروفیل قوطی مربعی با سایز حداقلی ۱۰ در ۱۰ میلی متر و سایر حداکثری ۵۰۰ در ۵۰۰ میلی متر در بازار موجود است. برای مشاهده جدول وزن قوطی و پروفیل بدون محدودیت در زمان و مکان می توانید به بخش جداول وزنی در وب سایت فروشگاهی شهرآهن مراجعه کنید.

ابعاد استاندارد پروفیل قوطی صنعتی مستطیلی

پروفیل هایی با مقطع مستطیلی، برخلاف پروفیل های با مقطع مربعی، طول و عرض برابری ندارند. کمترین و بیشترین عرض پروفیل های قوطی مستطیلی به ترتیب ۴۰ و ۱۳۵ میلی متر است. کمترین و بیشترین طول این پروفیل ها به ترتیب ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی متر هستند. درضمن ضخامت استاندارد برای استفاده از این طول و عرض ها از ۵.۲ تا ۸ میلی متر متغیر است.

مطالب خواندنی دیگر:


جدول تحمل بار قوطی چه کاربردی دارد؟

همان طور که گفته شد، از قوطی برای مصارف مختلفی استفاده می شود و بسته به نوع مصرف، خریداران می توانند نوع لوله مورد نظر خود را از جدول تحمل بار قوطی پیدا کرده و خریداری کنند. البته شرط استفاده از این جدول برای محاسبه تحمل بار قوطی به شرطی امکان پذیر است که شرکت سازنده این قوطی ها، کلیه استانداردهای بین المللی را در ساخت آن ها رعایت کرده باشد. با توجه به پارامترهایی که در این جدول برای قوطی ها در نظر گرفته شده است، می توان میزان تحمل بار قوطی ها را به سادگی محاسبه کرد. البته پارامترهای دیگری هم در محاسبه تحمل بار قوطی تاثیرگذار هستند که از جمله آن ها می توان به شرایط قرارگیری این قوطی ها روی تکیه گاه ها اشاره کرد.


پارامترهای موثر بر تحمل بار قوطی

اگر قصد دارید بار زیادی را به صورت متمرکز روی یک نقطه قرار دهید، لازم است که برای انتخاب قوطی و محاسبه تحمل بار قوطی وسواس بیشتری به خرج دهید. در حالی که اگر قصد دارید بارها را به طور گسترده روی قوطی ها قرار دهید، می توانید از قوطی های کوچکتر هم استفاده کنید. از جمله دیگر پارامترهایی که در محاسبه تحمل بار قوطی و استفاده از قوطی ها موثر است، می توان به موقعیت قرارگیری قوطی ها اشاره کرد. البته یکی از مهمترین پارامترهایی که می تواند در میزان تحمل بار قوطی تاثیرگذار باشد، میزان رعایت استانداردها در زمینه مورد نظر است. برای مثال اگر می خواهید از این قوطی ها برای ساختمان سازی استفاده کنید، لازم است که تمامی استانداردهای مربوط به استفاده از قوطی در ساختمان سازی را رعایت کنید. رعایت این اصول موجب می شود که علاوه بر افزایش عمر قوطی ها و سازه، میزان تحمل بار قوطی بیشتر شود.


وزن پروفیل های قوطی چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه وزن پروفیل های قوطی در موارد مختلفی کاربرد دارد. از جمله این موارد می توان به محاسبه حدودی قیمت پروفیل های قوطی با توجه به وزن آن ها و محاسبه وزن کلی ساختمان اشاره کرد. وزن پروفیل های قوطی را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:
وزن پروفیل قوطی = وزن مخصوص پروفیل ها برحسب کیلوگرم × طول پروفیل ها برحسب متر × تعداد قوطی ها


نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی ویژگی های پروفیل قوطی، انواع و موارد کاربرد آن اشاره کردیم. همچنین ابعاد استاندارد این قوطی ها برای کاربردهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. از جمله موارد دیگری که در این مقاله به آن اشاره کردیم، میزان تحمل بار قوطی ها و نحوه محاسبه آن برای کاربردهای مختلف با استفاده از جدول تحمل بار قوطی است. در آخر، فرمولی برای محاسبه وزن قوطی ها ارائه کردیم که به کمک آن می توان قیمت قوطی های مورد نیاز را به طور تقریبی و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید محاسبه کنید. امید است که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشند.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صادرات به صفحه صادرات قوطی و پروفیل شهر آهن مراجعه فرمایید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل