نحوه براق کردن ورق استیل

محصولات فولادی عمدتا به دلایل ویژگی های ظاهری و کیفی بسیار مورد توجه صنعتگران در عرصه های مختلف هستند. این محصولات بنابر خواص به کار رفته در آن ها در دسته های متفاوتی قرار می گیرند، که یکی از کاربردی ترین آن، ورق هایی از جنس استیل هستند. ورق های استیل به علت تاب آوری بالا در برابر حرارت و خوردگی، در بسیاری از صنایع دارویی، پزشکی، لوازم خانگی و... استفاده می شوند. ترکیبات اصلی این دست از محصولات فولادی بر پایه آهن بوده و به صورت جزئی از عناصر فلزی مختلفی ساخته می شوند. خاصیت ورق های استیل بنابر بر درصد عناصر به کار رفته در آن ها متغییر است که این تغییرات در ویژگی های ظاهری و کیفی آن ها اعم از کاهش یا افزایش مقاومت نمایان خواهد شد. ورق استیل بسته به درصد آلیاژی که در ترکیبات آن به کار گرفته شده است به انواع مختلف ورق استیل رنگی، ورق استیل طرح دار، ورق استیل 310، ورق استیل 420، ورق استیل 304 و... تقسیم می شوند. یکی از مشکلات یا به عبارتی معایب ورق های استیل، تغییرات ظاهری آن با گذشت زمان است به طوری که اغلب این محصولات در پی استفاده های مداوم و یا عوامل مخرب، دچار کدری شده و ویژگی های ظاهری خود را تا حد زیادی از دست می دهند. در ادامه این مطلب از شهرآهن به بررسی راه حل هایی جهت براق کردن ورق استیل از طریق روش های مختلف می پردازیم.

براق کردن ورق استیل

چگونگی براق کردن ورق استیل

انواع ورق های استیل همچون ورق استیل 304، ورق استیل 316، ورق استنلس استیل و... را می توانید از شهر آهن تهیه کنید و بابت کیفیت و قیمت مناسب آن مطمئن باشید. در پی تغییرات ظاهری ورق های استیل در برابر آلودگی، محققان روش های مختلفی را جهت برطرف کردن این مشکل تشخیص داده اند. روش هایی که در ادامه ذکر خواهد شد می تواند هم به صورت موضعی و یا کلی مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی تا به امروزه استفاده از 7 روش کاربردی برای از بین بردن کدری ورق های فولادی پیشنهاد شده است.  این 7 روش شامل استفاده از جوش شیرین، استفاده از الکل، ژل گریندینگ، استفاده از آب گرم، سرکه سفید، روش غوطه وری و استفاده از آرد می باشد. شایان ذکر است که هر کدام یک از این روش ها بر اساس شی مورد نظر و خواص آن استفاده خواهند شد. در ادامه به اختصار توضیحاتی را در رابطه با هر کدام از روش ها ارائه خواهیم داد:

  • استفاده از سرکه سفید: سرکه سفید بعنوان یکی از حلال های پاک کننده قوی، برای براق کردن و پاکسازی سطوح استیل، کاربرد دارد. از این محلول برای تمیز کرن سطوح اجاق گاز، یخچال، ماکرویو و... به صورت اسپری استفاده می کنند. در برخی از موارد استفاده از محلول های شیشه شور موجود در بازار نیز برای پاکسازی سطوح استیل کاربردی هستند. توصیه می شود پس از اسپری سرکه سفید بر روی سطوح، حتما با یک دستمال تمیز سطح مورد نظر را خشک نمایید.
  • استفاده از ژل گریندینگ: از دیگر روش های براق سازی سطوح استیل، استفاده از ژل یا روغن های صنعتی است. ژل گریندینگ یکی از انواع روغن هایی است که برای پاکسازی کابین آسانسور و یا سطوح استیل دارای درصد آلیاژ بیشتر، کاربردیست. نحوه استفاده از این ژل بدین گونه است که در ابتدا مقداری از آن با یک پارچه تمیز بر روی سطح مالیده شده و پس از چند دقیقه با یک دستمال لطیف و خشک مواد از سطوح پاکسازی می شود. حالت لغزنده ژل گریندینگ سبب براقی و بهبود کیفیت ظاهری ورق استیل خواهد شد.
  • استفاده از آب گرم: استفاده از آب گرم برای براق کردن سطوح استیل یکی از ساده ترین و در دسترس ترین روش ها جهت برطرف کردن آلودگی های آن است. می توان اشیا استیل مورد نظر را برای مدتی درون آب گرم قرار داده و سپس با یک دستمال تمیز سطح آن را خشک کنید.
  • استفاده از الکل: الکل نیز به عنوان یکی از مواد پاک کننده سریع، می تواند در براق کردن لوازم استیل نقش موثری داشته باشد. نحوه استفاده از این محلول بسیار ساده است، تنها کافی است مقداری از الکل بر روی سطح کدر استیل اسپری شده و پس از 1 الی 2 دقیقه با آب گرم کاملا شسته شود.
  • استفاده از روش غوطه وری: غوطه وری در مواد شوینده یکی از روش های آسان جهت پاکسازی سطوح استیل است. در این روش بایستی قطعات استیل را در مدت زمان معینی درون محلول شوینده در ترکیب با آب ولرم قرار دهید. پس از اطمینان از رفع آلودگی قطعات و براق شدن نسبی، می توانید آن ها را از محلول خارج کرده و به طور کامل شستشو دهید.
  • استفاده از آرد: به منظور برطرف کردن لکه های ورق های استیل می توان از روش دیگری موسوم به آردپاشی استفاده کرد. خواص و ترکیبات آرد در این روش، به عنوان لایه بردار عمل کرده و تمامی آلودگی های موجود بر سطح ورقات را رفع می کند. می توانید مقداری از آرد را بدون افزودن آب یا هیچ مایعی بر روی سطح ریخته و سپس به کمک یک دستمال خشک به آرامی از روی آن سطح تمیز کنید.

چگونگی براق کردن ورق استیل

برق انداختن استیل با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از روش های کاربردی برای براق کردن انواع وسایل استیل به ویژه سینک های ظرفشویی است. اما استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی اعم از مایع سفید کننده برای تمیز کردن سطوح داخلی سینک ها به هیچ عنوان کاربردی نیست و سبب آسیب رسانی به سطح آن خواهد شد. به منظور براق شدن سینک استیل ظرفشویی لازم است جوش شیرین را درون آن پاشیده و همزمان به کمک یک اسفنج، پودر را به تمامی بخش های آن منقل کنید. برخی از افراد نیز به جهت اثربخشی بالاتر جوش شیرین از ترکیب مقداری سرکه سفید با آن استفاده می کنند. واکنش دو ماده سرکه و جوش شیرین سبب از بین بردن آلودگی ها و براق شدن سطوح استیل در سریع ترین زمان ممکن خواهد شد. پس از شستشوی سینک و خشک کردن آن لازم است حداقل به مدت 24 ساعت از تماس آب با سینک جلوگیری شود. در طی این مدت لایه های رویی ورق، ترمیم و بازسازی خواهند شد.

ورق های استیل یکی از محصولات فولادی ضدزنگ هستند که در صنایع مختلف تولید قطعات لوازم خانگی، لوازم پزشکی، دارویی، خودروسازی و... کاربرد دارند. یکی از معایب استفاده از ورق های استیل مشکلات مربوط به تغییرات ظاهری آن هاست. روش های مختلفی جهت برطرف کردن این مسئله پیشنهاد می شود که اجرای هر کدام یک از آن ها، در ابتدا نیازمند بررسی شی مورد نظر است. شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت ورق استیل از طریق فروشگاه اینترنتی شهرآهن اقدام نمایید.