پروفیل ها هم در صنعت و هم در ساختمان سازی استفاده می شوند. در این مطلب می خواهیم قیمت روز پروفیل ساوه را بررسی کنیم. همچنین مروری داشته باشیم بر پروفیل ها که چند نوع هستند و هر یک چه کاربردهایی دارند. پس با ما همراه شوید تا با پروفیل ها، انواع آن ها و کاربردهایشان آشنا شوید.


پروفیل چیست؟‌

پروفیل ها به صورت مقطع هایی ساخته می شوند که توخالی هستند. پروفیل ها از آهن ساخته می شوند. برای این که یک سازه از استحکام خوبی برخوردار شود، از پروفیل استفاده می شود. امروزه از پروفیل ها در پنجره ها و نمای ساختمان نیز استفاده می شود. به طور کلی پروفیل ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. در این مطلب انواع پروفیل ها را به همراه کاربردهایشان را به شما معرفی خواهیم کرد.

مطالب خواندنی دیگر:

پروفیل های ساختمانی

همان طور که از نامشان پیداست این پروفیل ها در ساختمان سازی استفاده می شوند. برای ساختن پنجره ها و یا درب های آلومینیومی از این نوع پروفیل های استفاده می شوند. پروفیل های ساختمانی در اشکال مختلفی تولید می شوند که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم:

پروفیل های نورد گرم

این نوع از پروفیل های ساختمانی از نوردهای گرم شمش فولادی ساخته می شوند. پروفیل های نورد گرم به شکل قوطی ساخته می شوند.

پروفیل های نورد سرد

برای ساختن این نوع پروفیل ساختمانی ازورق فولادی استفاده می شود. در این روش ورق فولادی را خم و پرس می کنند. پروفیل های نورد سرد نیز برای مصارف خاصی استفاده می شوند. در سقف های کاذب، از این نوع پروفیل استفاده می شود. در چارچوب در نیز از این نوع پروفیل استفاده می شود.

قیمت روز پروفیل ساوه

پروفیل های مرکب

پروفیل های مرکب نوعی از پروفیل های ساختمانی هستند که از ترکیب دو پروفیل قبلی ساخته می شوند.

پروفیل های صنعتی

پروفیل ها تنها در ساختمان سازی کاربرد ندارند. بلکه در صنعت نیز از پروفیل ها استفاده می شود. برای مثال پروفیل هایی که به شکل قوطی های مستطیل یا مربعی ساخته می شوند، در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. برای ساخت قطعه های صنعتی و همچنین در صنایع نظامی از پروفیل های صنعتی استفاده می شود.

پروفیل کامپوزیت

پروفیل کامپوزیت، بیشتر در مناطقی استفاده می شود که آب و هوای مرطوب دارند. این پروفیل ها ضد زنگ بوده و مناسب مناطق مرطوب هستند. در حال حاضر استفاده از پروفیل کامپوزیتی رواج بیشتری دارد. علت آن هم مقاومت و ضد خوردگی آن است. علاوه بر ویژگی ضد خوردگی و مقاومت، پروفیل های کامپوزیتی، در برابر انرژی های کششی و چرخشی ناشی از زلزله نیز مقاوم هستند و از ساختمان حفاظت می کنند. بعلاوه پروفیل کامپوزیتی سبک است و از سنگینی وزن ساختمان نیز کم می کند.

پروفیل آلومینیوم

از این پروفیل ها در ساختمان سازی و همچنین در صنعت استفاده می شود. کاربرد پروفیل آلومینیوم در پنجره و درب های ساختمان است. اما در صنعت، جهت ساخت قطعه از آن استفاده می شود. پروفیل هایی که از آلومینیوم ساخته می شوند، نسبت به پروفیل هایی که از آهن ساخته می شوند، بهینه تر هستند. به این دلیل که مانع از هدر رفتن انرژی می شوند. پروفیل هایی که از آهن ساخته می شوند، چه در زمستان و چه در تابستان، گرما و سرمای داخل ساختمان را تلف می کنند.

پروفیل گالوانیزه

از این پروفیل در ساخت در و پنجره های UPVC استفاده می شود. پروفیل گالوانیزه به دلیل مقاومت زیادی که در دارد، در برابر فشار ها محکم بوده و فشار وارد شده به پنجره ها را مهار می کند. ساختمانی که در ارتفاع زیاد ساخته می شود، همیشه در معرض نیروی زیاد بادها قرار می گیرد. در این گونه ساختمان ها، از پنجره های یو پی وی سی، استفاده می شود.

پروفیل چه معایبی می تواند داشته باشد؟

با این که استفاده از پروفیل ها مزایای زیادی دارد و در حال حاضر بخش عمده ای از بازار را به خود اختصاص داده، معایبی هم می تواند داشته باشد. برای مثال می توان به تولید انبوه پروفیل اشاره کرد. دستگاه هایی که برای ساختن پروفیل استفاده می شوند، هزینه بالایی داشته و همچنین تولید کننده های کمی در حال تولید پروفیل هستند. به همین دلیل برای تولید انبوه پروفیل با محدودیت هایی رو به رو هستیم.

انواع مختلف پروفیل

قیمت روز پروفیل ساوه

به دلیل نوساناتی که در بازار وجود دارد، قیمت روز پروفیل ساوه نیز متغیر است و نمی توان عدد دقیقی را برای آن مشخص کرد. اما عوامل مختلفی بر قیمت روز پروفیل ساوه تاثیر گذار هستند که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

متراژ

بستگی به میزان متراژی که مورد نیاز است، قیمت روز پروفیل ساوه می توان کمتر یا بیشتر شود. مسلما هر چقدر که متراژ بیشتر باشد، قیمت نهایی پروفیل نیز بیشتر می شود.

نوع سطح و جنس آلیاژ

این که سطح پروفیل از چه نوعی باشد، بر قیمت آن تاثیر می گذارد. همچنین هر چقدر که آلیاژ به کار رفته در پروفیل در برابر زنگ زدگی و سایر موارد مقاومت تر باشد، قیمت آن بالاتر می رود.


پروفیل های وارداتی

در حال حاضر نوعی از پروفیل ها از کشور ترکیه به ایران وارد می شوند که به نام پروفیل ها زاهیت معروف هستند. این پروفیل ها به علت کیفیت بالایی که نسبت به پروفیل های ایرانی دارند، گران تر هستند. پروفیل زاهیت از نظر ظاهر فرق زیادی با نمونه های داخلی ندارد. تنها تفاوت آن در کیفیت آن است. این پروفیل های وارداتی عموما برای ساختمان ها استفاده می شوند. پروفیل زاهیت در حقیقت ساخت شرکتی با همین نام در ترکیه است که محصولات پروفیل آن به ایران صادر می شوند.


جمع بندی

امروزه پروفیل ها سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده اند. از پروفیل ها هم در ساختمان سازی و هم در صنایع استفاده می شود. بیشترین موارد استفاده در  پروفیل در و پنجره است. اما در صنایع برای ساخت قطعه های مختلف از پروفیل استفاده می شوند. در کنار پروفیل های ساخت ایران، پروفیل های وارداتی هم در بازار وجود دارند که گران تر هستند. 

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق