روش تشخیص انواع ورق استیل

Stainless Steel یا همان فولاد ضد زنگ یکی از انواع آلیاژهای فولادی است که نسبت به سایر انواع فولاد، خاصیت و ویژگی‌های متمایزی دارد. پایه اصلی فولاد ضدزنگ آهن است و از مقداری کروم و نیکل هم تشکیل شده است. وجود این عناصر آلیاژی در فولاد ضد زنگ باعث شده است که در محیط های خورنده و مرطوب قابل استفاده باشد. از گریدهای مختلف استیل در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. علاوه بر این، تولید میلگرد، ورق و لوله‌های فولادی از کاربردهای مهم این محصول است. اما به نظر شما ورق استیل‌ها چگونه از هم تشخیص داده می‌شوند؟ در این مطلب از آهن آلات شهر آهن می‌خواهیم در مورد نحوه تشخیص استیل 304 و 316 صحبت کنیم. اطلاعات مورد نیاز درباره مقاطع فلزی از جمله انواع ورق همچون قیمت و ویژگی های ورق استیل، قیمت ورق mo40، قیمت ورق رنگی، ویژگی ها و قیمت ورق گالوانیزه و .... را در شهر آهن مشاهده کنید.

روش تشخیص انواع ورق استیل

نحوه تشخیص استیل 304 و 316

ورق استیل 304 یکی از انواع استیل‌های معروف است که با مشخصه X5CrNi18-10 شناخته می‌شود. این نوع استیل معمولا نسبت به سایر گریدها، پُرکاربرد است و از قیمت پایین‌تری هم برخوردار است و به این دلیل که غیر مغناطیسی است، به عنوان استیل نگیر شناخته می‌شود. قابلیت شکل‌پذیری و خواص کششی خوب این استیل باعث شده است بتوان از آن برای کاربردهای مختلف در اشکال متفاوت استفاده کرد. این در حالی است که استیل 316 معمولا برای کاربردهای خاص استفاده می‌شود و با مشخصه X5CrNiMo17-12-2 معروف است. قابلیت جوشکاری و برش‌کاری دو مورد از مهم ترین ویژگی‌های استیل 316 است. دمای استیل چیزی حدود 900 الی 1200 درجه سانتی‌گراد است. 316 به این علت که در دمای بالا تولید می‌شود؛ عملیات آنیل روی آن انجام نمی‌شود. این استیل نسبت به گرید 304 قیمت بیشتری دارد.
تشخیص استیل 304 و 316 از نظر شکل ظاهری امکان‌پذیر نیست؛ چرا که هر دو این گریدها شبیه به هم هستند. بهترین کار برای این که بتوان گرید 304 و 316 را از هم تشخیص داد، استفاده از دستگاه درصد عناصر است. در این دستگاه به روش آنالیز شیمیایی می‌توان به راحتی آن‌ها را تشخیص داد. مواد تشکل دهنده و عناصری آلیاژی آن‌ها، در اصل می‌تواند باعث تفاوت شود. میزان نیکل و مولیبدن موجود در ورق استیل 316 بیشتر است. همین موضوع باعث می‌شود که استیل 316 قیمت بالاتری داشته باشد. این در حالی است که گرید 304 برای بسیاری از محیط ها به این دلیل که قیمت به صرفه‌تری دارد، بیشتر قابل استفاده باشد. این را هم اضافه کنیم که استیل 316 مقاومت به خوردگی بالا و خواص مکانیکی بهتری دارد.

نحوه تشخیص استیل 304 و 316

نکاتی برای تشخیص انواع استیل از هم

به طور کلی استیل چه از نوع 304 و چه 316، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و همچنین استحکام بالا در بسیاری از صنایع مانند نفت و گاز، دکوراتیو، ساختمان‌سازی و... کاربرد دارند. تفاوت هر کدام را به راحتی از نحوه کاربرد آن‌ها می‌توان متوجه شد. این در حالی است که از نظر شکل ظاهری بعید است بتوانید آن‌ها را از هم تشخیص دهید.
فولاد ضد زنگ به غیر از این دو مورد گریدهای دیگری هم دارد. به طور کلی سری 200، سری 300، 400 و همچنین سری 500 از مهم ترین سری‌های این فولاد ضد زنگ است. به عنوان مثال، سری 500 نسبت به سایر گریدها، میزان کروم بالایی دارید و در نتیجه مقاومت حرارتی زیادی هم خواهد داشت. به طور کلی برای تشخیص انواع استیل از هم، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

  • دستگاه درصد عناصر: به کمک این دستگاه با بررسی روش آنالیز شیمیایی می‌توان به راحتی گریدهای استیل را از هم تشخیص داد. این را هم اضافه کنیم که دو ویژگی مهم این دستگاه، سرعت و قیمت نسبتا ارزان آن است.
  • قیمت: از روی قیمت هرکدام می‌توانید متوجه شوید که گرید 316 خریداری کرده‌اید یا 304؟ همان‌طور که گفته شد، معمولا 316 به دلیل خواص و ویژگی‌های برتر، قیمت بالاتری دارد .
  • مشخصات ظاهری: آلیاژ 316 غیر مغناطیسی است؛ بنابراین به راحتی با کمک یک آهنربا می‌توانید متوجه شوید که در حال خرید کدام گرید فولاد ضد زنگ هستید، چرا که بقیه گریدهای خاصیت مغناطیسی دارند.
  • تست مولیبدن: تست مولیبدن یکی دیگر از روش‌های تشخیص انواع استیل است. به عنوان مثال برای اینکه سری 316 را تشخیص دهید؛ روی سطح آن سمباده بکشید و سپس محلول Decapoli 316/304 روی سطح آن بریزید. اگر سطح فلز پس از چند دقیقه زرد شد، به راحتی می‌توانید متوجه شوید که آلیاژ 316 است.