میلگرد تقویتی چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می دانید میلگرد چیست؟ میلگرد یکی از پر کاربردترین مصالحی است که در صنعت ساخت و ساز از آن استفاده می شود. میلگرد برای ساخت فوندانسیون و مسلح کردن بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول انواع گوناگونی دارد که یکی از آن ها میلگرد تقویتی است. 

این نوع میلگرد به گونه ای طراحی شده که سبب افزایش خمش و مقاومت کششی بتن می شود و اجازه نمی دهد بتن در اثر فشار شکسته شود. میلگردهای تقویتی بین پیمانکاران و مهندسان محبوبیت ویژه ای دارند از این رو پرکاربردترین نوع میلگرد هستند. اگر گودبرداری یک سازه صحیح نباشد، برخی از رویدادهای طبیعی مانند زلزله، گردباد و ... می توانند سبب تخریب سازه شوند اما استفاده از میلگرد تقویتی می تواند این ضعف سازه را جبران کند. بتنی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، مقاومت خوبی در برابر نیروهای فشاری و آتش سوزی دارد اما در مقابل نیروی کششی و خمشی ضعیف عمل می کند از این رو بتن در برابر بلاهای طبیعی ضعیف است و در نتیجه باید از میلگردهای تقویتی برای جبران آن استفاده کرد.
علاوه بر استفاده از میلگردهای تقویتی باید به فاصله میلگردها نیز توجه شود زیرا این موضوع در استحکام بخشی به سازه اهمیت بالایی دارد و مهندس ساختمان باید با توجه به قطر و ارتفاع میلگرد میزان فاصله آن ها را به درستی محاسبه کند.

میلگرد تقویتی چیست؟ 

میلگرد تقویتی چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد میلگرد تقویتی گونه ای از میلگرد است که به وسیله شمش فولادی نورد گرم ساخته می شود. این میلگرد خواص فنی ویژه ای دارد و سبب افزایش مقاومت کششی بتن می شود. میلگرد تقویتی را می توان تا 180 درجه خم کرد، این ویژگی سبب شده تا آن را به راحتی در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و باعث افزایش چند برابری مقاومت و استحکام ساختمان شود. این میلگردها به دو صورت آج دار و بدون آج تولید و به بازار عرضه می شوند. در واقع یکی از ویژگی های بارز میلگرد تقویتی مقاومت کششی بسیار زیاد آن است. از میلگرد تقویتی برای انتقال و جذب نیروهای مختلف استفاده می شود.

کاربرد میلگرد تقویتی 

کاربرد میلگرد تقویتی

نیروهای بسیاری مانند نیروی فشاری، نیروی برشی و ... به ساختمان وارد می شوند که میلگرد تقویتی سبب می شود مقاومت سازه در برابر این نیروها افزایش پیدا کند از این رو می توان از آن در فنداسیون، دیوار برشی و ... استفاده کرد.
میلگردهای تقویتی نقش بسیار مهمی در طراحی دیوارهای برشی دارند و از شکستن دیوار جلوگیری می کنند. دیوار برشی به صورت مستقیم به اسکلت و فوندانسیون وصل می شود و با توجه به نظر طراح و مهندس به دو صورت جفت و مونولیتیک قابل اجرا هستند.
تیرچه بخش مهمی از سازه است که در سقف قرار دارد و نیروی فشاری و برشی سازه را تحمل می کند، طراحان و مهندسین برای افزایش مقاومت تیرچه در کنار میلگرد آجدار از میلگرد تقویتی نیز استفاده می کنند. معمولا میلگرد تقویتی که برای تیرچه مورد استفاده قرار می گیرد از نوع اتکا است.
همانطور که می دانید مهم ترین و ضروری ترین قسمت در ساختمان سازی فندانسیون است و وزن کل سازه در نهایت به فندانسیون و زمین انتقال می یابد. در واقع مرکز ثقل سازه همان فندانسیون است. میلگردهای تقویتی که در فندانسیون مورد استفاده قرار می گیرند ابتدا باید با توجه به شکل طراحی شده بریده یا خم شوند. اغلب در فندانسیون میلگرد تقویتی را همراه با میلگرد معمولی به کار می برند.
در کل میلگردهای تقویتی کاربرد بالایی در ساخت و ساز و تقویت سازه دارند، برخی از افرادی برای کم کردن هزینه های خود از این میلگردها استفاده نمی کنند اما در مدت کمی دچار خسارات جانی و مالی بسیاری می شوند از این رو استفاده از میلگرد تقویتی جزء ضروریات ساختمان سازی است.

محاسبه وزن میلگرد تقویتی 

محاسبه وزن میلگرد تقویتی

محاسبه وزن میلگرد تقویتی بر عهده مهندس و طراح پروژه است. این کار در ظاهر ممکن است آسان به نظر آید، اما کاری دشوار است که توسط نرم افزارهای تخصصی می توان آن ها را محاسبه کرد. محاسبه وزن میلگرد می تواند در برآورد هزینه ها کمک کند از این رو آگاهی نسبت به نحوه محاسبه وزن میلگرد تقویتی در هنگام خرید امری ضروری است. فرمول زیر ساده ترین روش محاسبه وزن میلگرد تقویتی است که بسیار کاربرد دارد:

وزن کلی یک شاخه میلگرد * طول کلی یک شاخه میلگرد * تعداد کل میلگردهای مورد استفاده در پروژه

به عنوان مثال اگر در پروژه ای 200 شاخه میلگرد به طول 14 سانتیمتر و وزن 4 کیلوگرم مورد استفاده قرار گیرد وزن 200 میلگرد تقویتی 11200 محاسبه می شود.
در واقع محاسبه وزن میلگرد تقویتی و تعداد آن ها کاری تخصصی است و باید توسط مهندسین ساختمانی انجام شود در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری ایجاد کند.
Etabs نرم افزاری است که به وسیله آن می توان مقدار میلگرد تقویتی مورد نیاز برای یک سازه را محاسبه کرد.

محاسبه وزن میلگرد خود عاملی مهم در محاسبه قیمت میلگرد تقویتی است و مجموع این محاسبات به شما کمک می کنند تا با در نظر گرفتن بودجه خود، ساختمانی با کیفیت تر و مستحکم تر داشته باشید. برای خرید میلگرد تقویتی و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت روز میلگرد و ویژگی های آن، هم اکون با ما در شهر آهن تماس بگیرید.