حواله میلگرد چیست

حواله میلگرد برای افرادی که در بازار آهن آلات فعالیت می کنند نام آشنایی است. ممکن است این سوال برای عموم پیش بیاید که حواله میلگرد چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید آشنایی نسبت به خرید و فروش میلگرد داشته باشید به همین منظور در این مطلب ابتدا روش های خرید میلگرد را شرح می دهیم. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد های زاگرس در سایز های مختلف چون قیمت میلگرد ۱۶ شهرکرد، قیمت میلگرد 14 و... با کارشناسان ما در شهرآهن در ارتباط باشید. 

حواله میلگرد و نقش آن در روش های خرید میلگرد

خرید مستقیم: یکی از بهترین روش های خرید میلگرد، خرید مستقیم از کارخانه تولید کننده است. البته این نوع خرید دارای محدودیت هایی است که هر کسی نمی تواند آن را انجام دهد به گونه ای که حداقل خریدی که مشتری انجام می دهد باید 24 تن باشد. علاوه بر این کارخانه های تولید کننده میلگرد را به صورت روزانه عرضه نمی کنند و فقط در روزهای مشخص می توان میلگرد مورد نیاز خود را خریداری کرد با این تفاسیر این روش خرید برای عرضه کنندگان عمده مناسب است.

خرید از بنگاه های عرضه کننده: یکی از روش های متداول برای خرید میلگرد بنگاه های عرضه کننده میلگرد هستند. در این مراکز فروش می توان انواع میلگرد را با توجه به سایز، شرکت تولید کننده، کیفیت و ... خریداری کرد. قیمت فروش میلگرد امروز در بنگاه های عرضه کننده میلگرد از خرید مستقیم و بدون واسطه بیشتر است اما مهم ترین مزیت آن خرید بدون محدودیت وزن و زمان است. به گونه ای که از این بنگاه ها در هر زمان به هر تعداد که میلگرد نیاز داشته باشید می توانید خرید خود را انجام دهید.

حواله میلگرد و نقش آن در روش های خرید میلگرد 

خرید از بورس کالا: سومین روش برای خرید میلگرد بازار بورس است. در بازار بورس متقاضیان میلگرد به واسطه کارگزاری ها محصولی که نیاز دارند را سفارش می دهند و از کارگزاری حواله میلگرد دریافت می نمایند.
با خواندن مطالب بالا متوجه این موضوع شدیم که حواله میلگرد روشی برای خرید میلگرد از بازار بورس است.

سازمان بورس از زیر مجموعه های بورس اوراق بهادار است که انواع محصولات صنعتی، نفتی، طلا و ... در آن معامله می شود. میلگرد از محصولات پرطرفدار معاملات بورس است که برای خرید آن از بورس باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا باید کارگزار فعالی را در بازار بورس انتخاب کنید. ( سفارش یا خرید و فروش میلگرد توسط کارگزار انجام می شود.)
 2. بورس کالا کد مشتری صادر می کند که کارگزار و مشتری باید آن را دریافت کنند.
 3. پس از دریافت کد مشتری، می توان اقدام به خرید انواع میلگرد کرد.
 4. کارگزار بعد از گرفتن سفارش مشتری وارد رقابت با دیگر کارگزاران در بازار بورس می شود.
 5. در صورت ارائه قیمتی مناسب با در نظر گرفتن حجم سفارش، کارگزار معامله را انجام می دهد.
 6. پس از انجام معامله تمامی جزئیات مربوط به خرید و فروش میلگرد طبق اطلاعیه به دست مشتری می رسد.
 7. مشتری بعد از اینکه حواله را دریافت می کند باید تا 72 ساعت با کارگزار خود تسویه کند. دقت کنید در این مرحله نام واریز کننده با نام خریدار یا مشتری باید یکی باشد.
 8. پس از طی این مراحل حواله فروش به خریدار داده می شود و سفارش ثبت شده برای بارگیری و حمل آماده می شوند.

با تعاریف بالا متوجه شدیم که حواله میلگرد در واقع همان اطلاعیه ای است که کارگزار بعد از خرید و فروش میلگرد در بازار بورس در اختیار مشتری قرار می دهد. این اطلاعات شامل: حق الزحمه کارگزار، عوارض مربوط به بورس، سهم بورس و ... است. با توجه به این حواله ها خریدار می تواند میلگرد مورد سفارش خود را تحویل بگیرد.

صدور میلگرد از بورس کالا 

صدور میلگرد از بورس کالا

در زیر مراحل صدور میلگرد از بورس کالا را به صورت خلاصه بیان می کنیم.

 • انتخاب کارگزار
 • ارائه مدارک برای ثبت نام
 • گرفتن کد بورسی
 • پر کردن فرم خرید میلگرد از بورس کالا
 • واریز 10-50% کل مبلغ خرید میلگرد به حساب کارگزار
 • خرید میلگرد از تولید کننده توسط کارگزار
 • صدور حواله فروش
 • صدور حواله خرید توسط کارگذار خریدار
 • تسویه کل هزینه توسط خریدار
 • کم کردن کارمزدها
 • تحویل باز در مکان مورد نظر خریدار
 • ارسال جزئیات معامله به خریدار

مزایای حواله میلگرد 

مزایای حواله میلگرد

یکی از مهم ترین مزیت حواله میلگرد ارزش ریالی آن است که می توان به وسیله آن مبادله کالا به کالا انجام داد. در واقع فردی که حواله میلگرد تهیه می کند می تواند در صورت تمایل آن را با ملکی در بازار بورس معامله کند و دیگر نیازی به پرداخت وجه نیست زیرا همین حواله همانند پول نقد است. مبادله کالا به کالای میلگرد اغلب توسط مهندسان و پیمانکاران پروژه های ساخت و ساز انجام می شوند. از دیگر مزایای حواله میلگرد می توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. از آنجایی که بازار بورس میلگرد را از کارخانه خریداری می کند در نتیجه با قیمتی کمتر آن را به دست مشتری می رساند.

فروشگاه اینترنتی شهرآهن یکی از بزرگ ترین فعالان خرید و فروش میلگرد در بازار بورس است که می تواند شما را برای فعالیت در این حوزه راهنمایی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.