عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

بازار فولاد و آهن، یکی از بازارهای فعال در کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر است. این بازار از گذشته تاکنون همیشه دستخوش تغییراتی بوده است. قیمت آهن آلات از جمله قیمت میلگرد به دلیل کارایی و اهمیت آن در صنایع مختلف و همچنین ساختمان‌سازی، همیشه قابل توجه بسیاری از افراد بوده است. عوامل مختلفی هستند که در قیمت نهایی آهن و فولاد تاثیرگذارند. ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد صحبت کنیم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. همچنین برای کسب اطلاعات در رابطه با خم کاری میگلرد مقالات مرتبط را در سایت شهرآهن مطالعه کنید. 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

آیا قیمت دلار بر قیمت میلگرد تاثیر گذار است؟

از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی، قیمت دلار است. قیمت تمامی مقاطع فولادی متاثر از قیمت ارز و دلار است. کشور ما به این دلیل که اکثر تقاضای خود را با تولیدات داخلی برطرف می‌کند، یکی از کشورهایی است که از نوسانات ارز و دلار تاثیر زیادی می‌گیرد. به طور کلی در همه‌ی کشورهایی که در حوزه فولاد و آهن فعالیت دارند و نقش مصرف‌کننده را دارند، می‌توان قیمت ارز را بر این محصولات دید. گاها دیده ‌ایم که در یک دوره زمانی با افزایش قیمت دلار، شاهد روند صعودی قیمت مقاطع بوده‌ایم. چنین موضوعاتی در بازار فولاد باعث سردرگمی خریدار می‌شود. قیمت دلار تاثیر بسیاری روی قیمت میلگرد نیشابور در مشهد گذاشته است. خریدارن محصولات این کارخانه می توانند به قیمت روز، میلگردها را از شهرآهن خریداری کنند.

آیا قیمت دلار بر قیمت میلگرد تاثیر گذار است؟

آیا قیمت جهانی میلگرد در قیمت میلگرد در بازار ایران تاثیر دارد؟

قیمت جهانی آهن، یکی از اصلی‌ترین پارامترهایی است که در قیمت میلگرد در بازار ایران تاثیرگذار است. با بالا و پایین شدن قیمت‌های جهانی، می‌توان تاثیر مستقیم آن را روی قیمت میلگرد مشاهده کرد. با تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر برای کشور ایران در نظر گرفته شده است، بازار فولاد هم روند صعودی قیمت‌ها را به خود گرفته است؛ به طوری که توان مردم برای خرید کم شده است و دست بسیاری از خریداران بسته است.

آیا قیمت جهانی میلگرد در قیمت میلگرد در بازار ایران تاثیر دارد؟

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

به طور کلی عوامل زیادی در قیمت نهایی میلگرد دخیل هستند. ما در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که قیمت جهانی آهن و همچنین نرخ ارز، دو مورد از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت میلگرد هستند. از دیگر این عوامل تاثیرگذار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • نیاز به صنایع وابسته
  • وضعیت رشد اقتصادی کشور
  •  بالا یا پایین بودن عرضه و تقاضای محصولات
  • وضعیت مسکن
  • هزینه‌های حمل و نقل
  • ضایعات آهن
  •  چشم‌انداز آینده

بدون شک یکی از عواملی که در قیمت نهایی میلگرد تاثیرگذار است، میزان نیاز به آن محصول و همچنین بررسی وضعیت بازار میلگرد است. اگر قرار باشد که در یک دوره زمانی، مردم به محصولاتی مانند میلگرد نیاز بیشتری داشته باشند، آن محصول علاوه بر این که در بازار کمتر دیده می‌شود، بلکه دچار افزایش قیمت هم خواهد شد. در مقابل این موضوع اگر مردم نیاز کمتری به استفاده از میلگرد داشته باشند، با گذر زمان قیمت این محصول روند نزولی پیدا خواهد کرد.

سایر عوامل موثر بر قیمت میلگرد

کنترل قیمت میلگرد توسط دولت

از ابتدای سال تاکنون، قیمت میلگرد هم مانند بسیاری از موارد دیگر دستخوش تغییرات زیادی بوده است. چند ماه پیش در دولت آقای رئیسی تصمیم بر این شد که ساخت و ساز افزایش پیدا کند. با این وعده، قطعا افزایش تقاضای میلگرد هم زیاد می‌شود، چون زمانی که افزایش تقاضای این محصول زیاد باشد، روند صعودی خواهد داشت. در حال حاضر با توجه به این که بودجه زیادی در سال جدید برای ساخت و ساز تخصیص داده نشده است، دولت بهتر می‌تواند قیمت مقاطع فولادی و میلگرد را برای پروژه‌های عمرانی و یا مصرف نهایی کنترل کند. بنابراین می‌توان گفت که یکی از اهداف دولت برای سال پیش‌رو می‌تواند کنترل قیمت میلگرد و بسیاری دیگر از مقاطع فولادی باشد. به طور کلی عوامل مختلفی در قیمت نهایی میلگرد تاثیرگذارند. از نوسانات ارز و دلار گرفته تا قیمت‌های جهانی، عرضه و تقاضا، هزینه حمل و نقل، قیمت ماده اولیه و... هرکدام از این عوامل به تنهایی هم تاثیر زیادی در روند صعودی یا نزولی بودن قیمت میلگرد خواهند داشت. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد می‌توانید به سایت شهرآهن مراجعه کنید. تمامی تلاش کارشناسان ما این است که بتوانند قیمت‌های به روز را در صفحه اصلی سایت در اختیار شما عزیزان قرار دهند.