لیستوفر میلگرد چیست؟ |جدول لیستوفر آرماتور

لیستوفر میلگرد به جدولی گفته می‌شود که برای راهنمایی افراد در خرید میلگرد، مقدار خم و برش میلگرد، تخمین میزان میلگرد مورد نیاز و آرماتوربندی ساختمان‌ها تهیه می‌‌شود. لیستوفر میلگرد که با عنوان لیستوفر آرماتور نیز شناخته می‌شود، در سرعت بخشی به پروژه در حال اجرا و پیش‌بینی هزینه‌های دقیق نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. برای تکمیل اطلاعات خود تا پایان این مقاله با تیم محتوایی سایت آهن آلات شهرآهن همراه باشید.

چرا تهیه لیستوفر میلگرد مهم است؟

با توجه به این که میلگرد یکی از مصالح پرمصرف و در عین حال گران قیمت ساخت و ساز به شما می‌رود، دستیابی به میزان دقیق میلگرد می‌تواند از طریق جلوگیری از خرید میلگرد بیش از حد و یا میزان ناکافی هزینه‌های ساخت و ساز را به شدت کاهش دهد. تهیه لیستوفر میلگرد علاوه بر این که طول، سایز و تعداد میلگردهای مورد نیاز یک پروژه را به مهندسان ارائه می‌دهد، میزان خم میلگردها را نیز مشخص می‌کند. از دیگر موارد فنی که از طریق لیستوفر میلگرد بدست می‌آیند می‌توان به میزان همپوشانی، طول خم و نوع میلگرد اشاره کرد. جدول لیستوفر با ارائه فهرستی از میزان میلگرد مورد نیاز در ساخت قسمت‌های مختلف یک سازه نظیر فونداسیون، سقف، دیوار می‌تواند سرعت اتمام یک پروژه را افزایش دهد. برای درک بهتر اهمیت تهیه لیستوفر میلگرد می‌توان به این نکته اشاره کرد که در هنگام مناقصه و تحویل مدارک مرتبط با اجرای سازه‌های آهنی، لازم است این جدول به طرف معامله تقدیم شود. با توجه به اینکه لیستوفر میلگرد یک دید کلی از حجم میلگرد مورد نیاز یک سازه ارائه می‌دهد، این جدول می‌تواند به عنوان یک راهنمای بسیار کاربردی توسط آرماتوربند مورد استفاده قرار بگیرد. برای دستیابی به جدول لیستوفر میلگرد می‌توان از نرم افزارهای کاربردی نظیر اکسل و اتوکد استفاده کرد.

چرا تهیه لیستوفر میلگرد مهم است؟

کاربردهای لیستوفر میلگرد چیست و چرا کار آرماتوربندی را آسان تر می کند؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، لیستوفر میلگرد حاوی اطلاعاتی در خصوص ویژگی‌های میلگرد و تعداد میلگرد مورد نیاز در یک پروژه ساختمانی است. با توجه به اینکه تهیه جدول لیستوفر نیازمند تخصص و مهارت ویژه‌ است، این جدول توسط متخصصان دفتر فنی هر یک از پروژه‌های عمرانی تهیه می‌شود. وزن دقیق میلگرد و خم آرماتور اطلاعات ضروری هستند که توسط لیستوفر میلگرد به آرماتوربند منتقل می‌شوند. علاوه بر این، لیستوفر میلگرد این آگاهی را به آرماتوربند می دهد که میلگردهای باقی مانده را در کدام قسمت سازه بکار بگیرد. استفاده از جدول لیستوفر میلگرد می‌توان با تعریف میزان میلگرد مورد نیاز یک پروژه ساخت و ساز میزان خطای آرماتوربند را به حداقل برساند.

کاربردهای لیستوفر میلگرد چیست و چرا کار آرماتوربندی را آسان تر می کند؟

جدول لیستوفر میلگرد

برای آشنایی بیشتر با جدول لیستوفر میلگرد یک نمونه جدول لیستوفر را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

جدول لیستوفر آرماتورهای فونداسیون

Weight

Number Length Shape Spec Pos
61.146 86 1.80 Capture Φ8 1
63.18 64 1.60 Capture 1 Φ10 2
71.928 12 6.75 Capture 2 Φ12 3
65.34 8 6.75 Capture 3 Φ14 4
137.144 56 1.55 Capture 4 Φ16 5
  • POS: این ستون با شماره گذاری موقعیت میلگرد این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که با یافتن شماره یکسان میلگرد مورد نظر را در پلان پیدا کنید.
  • Ø: این ستون سایز میلگرد را نشان می‌دهد.
  • Shape: این ستون حاوی مشخصات ظاهری میلگرد از نظر وضعیت خم است.
  • Length: در این ستون طول میلگرد که از مجموع جزئیات طول‌های ذکر شده در ستون سوم بدست آمده است نشان داده می‌شود.
  • Number: تعداد میلگردهای مورد نیاز را می‌توانید در این ستون بدست آورید.
  • Weight: عدد به نمایش گذاشته شده در این ستون از حاصل ضرب وزن واحد طول میلگرد در طول میلگرد نشان داده شده در ستون چهارم ضربدر تعداد میلگرد که در ستون پنجم ذکر شده بدست آمده است.

جدول لیستوفر میلگرد

نحوه تهیه لیستوفر میلگرد + محاسبه میزان میلگرد موردنیاز

استفاده از لیستوفر میلگرد در یک پروژه ساخت و ساز می‌تواند کمک شایسته‌ای به مهندسان و سرمایه گذاران بکند. از مهمترین مزایای این جدول کاربردی می‌توان به مواردی نظیر تسریع اجرای کار و در نتیجه کاهش هزینه‌ها به دلیل کاهش زمان فعالیت نیروی کار، کاهش حداکثری ضایعات، مدیریت سرمایه، جلوگیری از سرقت میلگرد، بهبود مدیریت کیفیت پروژه، تخمین میزان فولاد مورد نیاز در پروژه و موارد دیگر اشاره کرد. برای دستیابی به وزن واحد طول میلگرد می‌توانید به جدول اشتال مراجعه کنید و یا به وسیله فرمول زیر آن را بدست آورید:
وزن واحد طول میلگرد (Kg) (وزن مخصوص میلگرد) = 162 / (قطر میلگرد ضربدر قطر میلگرد)
با وجود اینکه تهیه لیستوفر میلگرد از طریق فرمول انجام پذیر است، برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، به ویژه در سازه‌های عظیم، توصیه می‌شود از متخصصان این امر کمک بگیرید. فروشگاه اینترنتی شهر آهن با دو دهه سابقه در بازار رقابتی صنایع فولادی ایران توانسته با ارائه برترین محصولات موجود در بازار نیاز مصرف کننده را به انواع محصولات این صنعت، به ویژه میلگرد، برطرف سازد. برای دریافت مشاوره زمینه لیستوفر میلگرد و استعلام قیمت با کارشناسان شهر آهن تماس حاصل فرمایید.