میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین؟

این را به خاطر داشته باشیم که قیمت کمتر همیشه سودمند نیست، چرا که در خیلی از مواقع قیمت کمتر منجر به کیفیت پایین تر نیز می شود. کیفیتی که در نهایت شما را به خرید مجدد یا تعمیرهای زود هنگام می کند. در نهایت با حساب کتابی ساده متوجه خواهید شد که نه تنها سودی نکرده اید بلکه نسبت به خرید محصول با قیمت بالاتر متحمل ضرر نیز شده اید. در خصوص محصولات مرتبط با ساخت و ساز نیز چنین چیزی صدق می کند. به طور کلی دو نوع میلگرد سبک و سنگین در بازار موجود است که میلگرد سبک قیمت پایین تری دارد؟ ولی میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین؟ در این مقاله از شهر آهن قصد داریم به طور کامل به این سؤال پاسخ دهیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

میلگرد سبک چیست؟

برای این که به پاسخ این سؤال که میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین در ابتدا باید با تعریف میلگرد سبک آشنا باشید. در جدول استانداردهای مختلف و اشتال میلگردهای در سراسر جهان بازه ورنی برای میلگرد استاندارد تعیین شده است. در حقیقت زمانی که میلگردی وزنی کمتر از آن داشته باشد، آن را میلگرد سبک می دانند. در استاندارد ملی ISIR 3132 نیز تلرانس منفی و مثبتی برای استاندارد میلگرد تعیین شده است که حکم همین بازه وزنی را دارد. از جمله موضوعاتی که سازندگان و فعالان این حوزه با آن مواجه هستند سطح کیفیت میلگردهای سبک است. متأسفانه پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، چرا که خواص شیمیایی و مکانیکی میلگرد آجدار در کیفیت محصولات تأثیر دارد. حتی ممکن است که میلگرد سبکی با به روزترین تکنولوژی دنیا ساخته شود و در نهایت نسبت به میلگرد سنگین کیفیت بالاتری داشته باشد. قابل توجه است که قیمت روز میلگرد سبک در ازای هر کیلوگرم بیشتر مواقع بالاتر از قیمت میلگرد سنگین در همین واحد اندازه گیری می شود.

میلگرد سبک چیست؟

 کاربرد میلگرد سبک چیست؟

در صورتی که میلگرد سبک مطابق با تامی پارامترهای کلیدی استاندارد ساخته شود، از آن در بخش های مختلف سازه می توان استفاده کرد. با این حال کارشناسان توصیه می کنند که از آن به عنوان حفاظ و تقویت کننده سازه استفاده شود. اگر وزن میلگرد پایین تر از محدوده وزنی استاندارد باشد، از آن نباید در بتن استفاده کرد، چرا که چنین میلگردی شکننده است و منجر به کاهش ایمنی سازه می شود.

میلگرد سنگین چیست؟

میلگردهای سنگین به میلگردهایی می گویند که وزن آن در محدوده بالایی وزن استاندارد قرار دارد. با توجه به این که پیچیدگی تولید میلگرد سنگین در مقایسه با میلگرد سبک کمتر بوده، تعداد تولید کننده های میلگرد سنگین نسبت به میلگرد سبک بیشتر است. با وجود این که قیمت میلگرد سبک بیشتر از میلگرد سنگین محاسبه می شود، ولی اگر وزن یک شاخه از میلگرد سبک را نسبت به یک شاخه از میلگرد سنگین مقایسه کنید، در نهایت قیمت یک شاخه میلگرد سنگین بیشتر از میلگرد سبک می شود. در حقیقت قیمت هر شاخه برابر است با: وزن شاخه ضربدر قیمت میگلرد به کیلوگرم. به همین دلیل در بسیاری از موارد خرید میلگرد سبک از لحاظ اقتصادی و فنی به صرفه تر می شود.

کاربرد میلگرد سنگین چیست؟

از میلگرد سنگین برای کاربردهای میلگرد آجدار می توان استفاده کرد. میلگردهای سنگین مقاومت کششی سازه بتنی و بتن را بیشتر می کنند. همچنین از آن ها در قسمت هایی از سازه که تحت فشار بیشتری هستند نیز می توان استفاده کرد. در هنگام استفاده از میلگرد سنگین به شکننده بودن آن توجه داشته باشید. چنین میلگردهایی حاوی میزان بالایی از کربن هستند. به همین خاطر در قسمت هایی از سازه که نیاز به خمکاری دارد از آن استفاده نمی شود. در چنین مواردی بهتر است از میلگرد سبک استفاده کرد.

کاربرد میلگرد سنگین چیست؟

تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین چیست؟

میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین؟ شاید توجه به تفاوت های این دو میلگرد بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این سوال باشد. همان طور که از نام این دو میلگرد مشخص است، مقدار وزن مهمترین عامل در سبک و سنگینی وزن آن ها به شمار می آید. میلگرد سبک وزن کمتری نسبت به میلگرد سنگین دارد، به همین خاطر هر کارخانه ای می تواند هر دو این میلگرد را تولید کند. این گونه میلگردها به دو صورت بندیل ( دسته هایی که از تعدادی شاخه میلگرد تشکیل می شود) و شاخه های توسط تولید کننده ها ارائه می شوند. در صورتی که وزن میلگرد پایین تر و سبک تر باشد، تعداد شاخه هایی که روی هر بندیل قرار دارد بیشتر می شود. با توجه به این که قیمت میلگرد سبک نسبت به میلگرد سنگین بیشتر است، در هر معامله خریدار و مصرف کننده می توانند هزینه های خود را کنترل نمایند. با توجه به این که فروشنده آهن را به صورت کیلویی می خرد و سپس به صورت شاخه ای به فروش می رساند. در مقابل خریدار در یک واحد هزینه ثابت تعداد بیشتری میلگرد سبک نسبت به میلگرد سنگین می تواند تهیه کند. در نتیجه سود بیشتری برای خریدار در تهیه میلگرد سبک وجود دارد.
البته علاوه بر میزان سود باید استحکام میلگردها را نیز در نظر داشت. شاید خرید میلگردی سبک با وزنی پایین تر از حد مجاز سود زیادی را به همراه داشته باشد، ولی میزان تحمل نیرو جانبی توسط آن بسیار کم است. در صورتی که از میلگرد سبک در جایی از سازه استفاده کنید که تحت فشار است، مشکلات غیر قابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.

تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین چیست؟

چه کارخانه هایی میلگرد سنگین تولید می کنند؟

کارخانه های بسیاری در سراسر کشور وجود دارد که میلگرد سنگین تولید می کند. در ادامه به معرفی مشهورترین آن ها پرداخته ایم:

  • ظفر بناب
  • آناهیتا گیلان
  • راد همدان

چه کارخانه هایی میلگرد سبک تولید می کنند؟

با وجود این که تعداد تولید کنندگان میلگرد سنگین کم است، ولی کارخانه های فعال در زمینه تولید میلگرد سبک بسیار بیشتر از میگرد سنگین محسوب می شود. مشهورترین این کارخانه ها به شرح زیر هستند:

  • ذوب آهن اصفهان
  • کویر کاشان
  • مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)
  • سیادن ابهر
  • فولاد میانه

چه کارخانه هایی میلگرد سبک تولید می کنند؟

در این میان کارخانه های سیادن ابهر و فولاد میانه محصولات را با قیمت مناسب تری به فروش می رسانند.
میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین؟ این سؤال متداولی به شمار می آید که بیشتر سازندگان با آن مواجه هستند. در حقیقت پاسخ روشنی برای این سؤال وجود ندارد، چرا که فاکتورهای بسیاری وجود دارد که با توجه به موقعیت پاسخ صحیح این سؤال را مشخص می کنند. در متن بالا سعی کردیم به طور کامل به این سؤال پاسخ دهیم. امیداوریم مطالب فوق مورد استفاده شما واقع شده باشد.