اسپیسر میلگرد

اسپیسر میلگرد Rebar Spacer، ابزاری است که با ایجاد فاصله بین میلگرد و عوامل مخرب و زیانبار مثل سولفات باعث می شود تا سطح رویه میلگرد دچار خوردگی نشود. اسپیسر میلگرد که به آن فضا ساز میلگرد هم گفته می شود از جنس مواد مختلفی چون فلز، بتن و پلاستیک ساخته می شود. این ابراز با بالا بردن حجم میلگرد علاوه بر اینکه باعث می شود تا به بتن فشار کمتری وارد شود، باعث بالا بردن سرعت و دقت انجام پروژه ساختمانی می شود. بخشی که خواندید معرفی کوتاهی در مورد فضاساز میلگرد بود برای آشنایی بیشتر با مزیت ها و انواع اسپیسر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.


اسپیسر میلگرد چیست؟

اسپیسر میلگرد ابزاری است که در واقع مابین سطح رویه میلگرد و همچنین سطح بتن فاصله ایجاد می کند. مهم ترین دلیل استفاده از این وسیله این است که مانع در تماس قرار گرفتن سطح میلگرد با مواد شیمیایی و خورنده مانند سولفات و... می شود. اسپیسر از جنس موادی چون پلاستیک، فولاد و بتن ساخته شده و به شکل ها و مدل های مختلفی چون تخت هارد hard fix، مکس فیکس max fix، مینی فیکس minifix و گرد خورشیدی یا چرخی wheel fix طراحی و تولید می شود.
این وسیله با حجم دادن به میلگردهای ساختمان باعث می شود تا سرعت و دقت ساخته سازه بالاتر برود و همچنین باعث می شود تا سازه در برابر حوادثی طبیعی چون زلزله از استحکام بالاتری در برابر ترک خوردگی و آسیب دیدگی برخوردار باشد. 

برای اطلاع از قیمت میلگرد با کارشناسان شهر آهن تماس بگیرید.


مزایا و دلیل استفاده از اسپیسر میلگرد

اسپیسر با داشتن مزایایی بسیار در صنعت ساختمان سازی، تبدیل به ابرازی واجب و ضروری برای ساخت سازه شده است. این ابزار با نگه داشتن میلگرد در موقعیت مناسب و پوشش دادن آن باعث بالا رفتن استحکام سازه می شود. خود بخش بتن از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار است، اما در برابر نیروی کششی و پیچشی دچار شکستگی و ترک خوردگی می شود این عامل ما را مجبور می کند تا از میلگرد و اسپیسر در بین بتن استفاده کنیم. مهمترین مزایا و دلیل استفاده از اسپیسر در ساخت سازه به شرح زیر می باشد:

 • به وجود آوردن پوشش یکپارچه میلگرد روی سطح آرماتور
 • قیمت و وزن پایین
 • حمل و نقل آسان
 • بالا بردن سرعت و دقت ساخت سازه
 • کاهش نیروی انسانی برای ساخت سازه
 • پایین آوردن هزینه ساخت سازه
 • جلوگیری از حرکت میلگردها با اتصال و قفل کردن میلگردها به یکدیگر

برای اطلاع از قیمت تیر آهن میتوانید با کارشناسان شهر آهن در تماس باشید.


انواع اسپیسر میلگرد

همانطور که پیشتر گفته شد، اسپیسر میلگرد از جنس پلاستیک، فولاد و بتن ساخته می شود، بخش زیر توضیح کوتاهی درباره هر یک داده است:

 • اسپیسر فلزی: اسپیسر فلزی به گونه ای ساخته می شود که میلگرد به راحتی روی آن قرار می گیرد. این شکل از اسپیسر به شکل گرد و مفتولی شکل ساخته می شود.
 • اسپیسر بتنی: اسپیر بتنی ضریب حرارتی یکسانی با بتن دارد و همچنین مقاوم در برابر مواد خورنده است. عدم وجود تخلخل و سخت بودن اسپیسر بتنی باعث شده تا قیمت آن نسبت به دو شکل دیگر اسپیسر گران تر باشد. این شکل از اسپیسر از چسبندگی بالایی برخوردار است و همچنین در برابر نفوذ آب مقاوم است.
 • اسپیسر پلاستیکی: اسپیسر پلاستیکی نسبت به بقیه شکل های اسپینر قیمت کمتری دارد این موضوع باعث شده تا بیشتر از آن استفاده شود. اسپیسر پلاستیکی دارای معایبی چون پایین بودن قدرت چسبندگی به بتن، متفاوت بودن ضریب حرارتی بین بتن و اسپیسر پلاستیکی و مقاوم نبودن در برابر مواد شیمیایی است.

دسته بندی اسپیسر میلگرد

اسپیسر میلگرد بر اساس نوع تکیه گاه، شکل ظاهری و مقاومت در برابر فشار وارده به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود، مهمترین و اصلی ترین دسته بندی اسپیسر به صورت زیر می باشد:

 • اسپیسر هارد فیکس: دو شاخک قفل کن بر روی اسپیسر هارد فیکس تعبیه شده است که این امکان را به ما می دهد تا میلگرد را در آن قفل کنیم. این دسته از اسپیسر برای فونداسیون پر تراکم و سنگین استفاده می شود. اسپیسر هارد فیکس به وزن حدودی 350 کیلوگرم زیر سایر میلگردها قرار می گیرد و آنها را درون خود جای می دهد.
 • اسپیسر ماکس فیکس: فاصله اندازه ماکس فیکس برای استفاده در کف های نیمه سنگین و تیرها، پوترها، شناژها طراحی و ساخته می شود. این شکل از اسپری مانند اسپیسر هارد فیکس دارای دو شاخک قفل کن برای قفل کردن اندازه های مختلف میلگرد است.
 • اسپیسر ویل فیکس: بیشتر موارد استفاده اسپیسر ویل فیکس سطوح عموی دیوارها می باشد. اسپیسر ویل فیکس با داشتن قالب موازی، از پیچیدگی میلگردها در هم جلوگیری می کند. این شکل از اسپیسر مانند چرخ ماشینی دارای شاخک ها و برجستگی هایی است که باعث می شود تا در هنگام بتن ریزی، از لرزش یا ویبره میلگردها جلوگیری شود.
 • اسپیسر کیج فیکس: این اسپیسر دقیقا مانند اسپیسر ویل فیکس شبیه چرخ ماشینی با داشتن قفل کن در وسط خود مانع به وجود آمدن لغزندگی می شود. تفاوت این شکل از اسپیسر با اسپیسر ویل فیکس این است که هیچ شاخکی ندارد.

قیمت اسپیسر میلگرد

فاکتورهای بسیاری بر روی قیمت اسپیسر تاثیر گذار است پس نمی توان عددی را به طور حدودی یا کلی برای آن ارائه داد، مهمترین فاکتورهایی که بر روی قیمت اسپیسر میلگرد تاثیر می گذار به شکل زیر می باشد:

 • اندازه و نوع اسپیسر
 • ضخامت و وزن اسپیسر
 • مدل و شکل اسپیسر
 • رنگ بندی، رنگ سیاه و خاکستری اسپیسر گران تر می باشد

خرید اسپیسر میلگرد

قبل از خرید اسپیسر باید دانست که از اسپیسر در کدام بخش از چه سازه ای استفاده می شود تا مشخص شود تا چه اسپیکری مناسب کارتان می باشد. در حین خرید اسپیسر باید به جنس، وزن، قیمت و کیفیت تولید آن توجه ویژه ای داشت.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق