سبک‌ترین میلگرد در بازار آهن آلات | میلگرد سبک

میلگردها علاوه بر اینکه انواع مختلفی دارند، دارای کاربردهای گسترده‌ای در صنعت و ساختمان‌سازی هستند. میلگرد معمولا در دو نوع میلگرد سبک و میلگرد سنگین هستند. برخی از تولیدکنندگان، وزن میلگرد تولیدی را پایین‌تر از حد استاندارد در نظر می‌گیرند؛ به چنین میلگرد اصطلاحا در بازار فولاد، «میلگرد سبک» گفته می‌شود. شاید شما جز افرادی باشید که در مورد مزایا، معایب و ویزگی‌های میلگرد سبک چیزی ندانید. اگر این‌طور است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما می توانید برای محاسبه وزن میلگرد و دریافت قیمت روز میلگرد با کارشناسان ما در شهرآهن در ارتباط باشید. 

به چه میلگردی سبک می گویند

به بیان ساده، میلگرد سبک، در اصل میلگردی که نسبت به سایر میلگردهای تولیده شده، وزن کمتری داشته باشد. سبک‌بودن میلگرد و یا حتی تمامی مقاطع فولادی، باید بر اساس بازه استاندارد باشد؛ چرا که در غیر این صورت، اگر وزن کم میلگرد خارج از حد استاندارد باشد، قطعا نمی‌تواند پاسخگوی بار سازه باشد و مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد و حتی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
طول، قطر میلگرد و همچنین سایزمیلگرد، به وزن آن وابسته است؛ چرا که کم بودن بیش از استاندارد تعریف شده، باعث کاهش قطر و طول و یا حتی تغییر در نوع آج‌های میلگرد خواهد بود.

به چه میلگردی سبک می گویند 

استاندارد وزن میلگرد آیا می‌تواند از یک عددی پایین‌تر باشد

بهتر است بدانید که میلگردها تلرانس عددی دارند. در برخی از موارد در خط تولید میلگرد، ممکن است کمی این تلرانس جا به جایی داشته باشد و استاندارد وزن میلگرد کمی پایین‌تر از یک عدد خاص باشد.
به عنوان مثال فرض کنید ما 20 شاخه میلگرد سبک فولاد راد همدان با استاندارد A3 و سایز 14 با وزن 13/5 کیلوگرم داریم که قرار است با قیمت 18.385 تومان (این قیمت مثال است و به روز نمی‌‎باشد) به فروش برسد را با 20 شاخه میلگرد آجدار از یک کارخانه دیگر با استاندارد A3 و سایز 14 با وزن 14 و قیمت 17.950 تومان مقایسه کنیم، می‌توانیم یک نتیجه گیری برسیم که در زیر نمایش داده شده است.

استاندارد وزن میلگرد آیا می‌تواند از یک عددی پایین‌تر باشد 

با توجه به عدد به دست آمده می‌توانیم به این نتیجه برسیم که قیمت میلگرد سبک در بازار فولاد نسبتا بیشتر است، اما مبلغ نهایی مقرون به صرفه‌تر و به نفع مصرف کننده است. شما عزیزان می توانید برای مشاهده قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به صفحه اختصاصی که برای این مجموعه از محصولات در سایت شهرآهن درنظر گرفته شده است مراجعه نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع میلگرد ذوب آهن اصفهان با کارشناسان شهرآهن تماس بگیرید. 

سبک ترین میلگرد ایران را چه کارخانه ای تولید می کند

به طور متداول در بازار فولاد، دو کارخانه هستند که با نام تولید کننده میلگرد سبک در بین افراد شناخته می‌شوند. کارخانه فولاد راد همدان و مجتمع فولاد ظفر بناب، میلگردهای سبک تولید می‌کنند و معمولا خریدارانی که بخواهند این نوع میلگرد را مصرف کنند؛ این دو کارخانه را برای خریداری ترجیح می‌دهند.

 • میلگرد فولاد راد همدان
  کارخانه راد همدان از سال 1396 در شهرک ویان استان همدان فعالیت خود را شروع کرد؛ امروزه تقریبا می‌توان گفت که ظرفیت تولیدی این کارخانه، به 500 هزار تن در سال می‌رسد. از متداول‌ترین محصولات تولیدی این کارخانه می‌توان به میلگرد آجدار در استاندارد A2 و A3 اشاره کرد.
  در واقع، کارخانه راد همدان طبق استانداردهای جهانی و با استفاده از تجهیزات اروپایی، میلگردهای سبک تولید می‌کند و کیفیت و استاندارد بودن محصولات خود را با برگه آنالیز و آزمایش مختص هر میلگرد تایید می‌کند.
  و استاندارد بین المللی DIN 488 و BS EN 4449 و همچنین استاندارد ملی ISIRI 3132 ، استاندارد رعایت شده این کارخانه برای ساخت میلگرد است.
 • میلگرد فولاد ظفر بناب
  کارخانه ظفر بناب در سال 1386 در استان آذربایجان شرقی در شهرستان بناب فعالیت خود را شروع کرد و علاوه بر تولید میلگرد، به تولید برخی از مقاطع فولادی مانند تیرآهن، نبشی و ناودانی می‌پردازد. تولیدات مقاطع فولادی راد همدان، براساس استانداردهای DIN و ASTM و استاندارد ملی ISIRI است.
  نام تجاری حک شده بر روی میلگرد فولاد ظفر، ZN است و در اصل با این علامت تجاری برای افراد فعال در حوزه آهن آلات شناخته شده است.

سبک ترین میلگرد ایران را چه کارخانه ای تولید می کند 

آیا در وزن میلگرد می‌توان تقلب کرد؟

قبل از هر چیز بگوییم که برای محاسبه وزن میلگرد، باید از یک فرمول خاص استفاده کرد. طول، قطر و وزن میلگرد بر اساس یک استاندارد مشخص تعریف شده است. طول استانداردی که برای میلگرد در نظر گرفته می‌شود؛ 12 متر است که البته اگر این سایز، زیر 10 میلی‌متر باشد، به صورت کلاف تولید می‌شود.
همان‌طور که گفته شد، برخی از تولیدکنندگان، وزن میلگرد تولیدی خود را از حد استاندارد تعریف شده سبک‌تر می‌سازند. حالا سوال خیلی از مصرف کنندگان این است که در وزن میلگرد می‌توان تقلب کرد؟ همان‌طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، میلگردها تلرانس وزنی دارند، بنابراین وزن آن‌ها معمولا به صورت دقیق و حساب شده است. یک مشکلی که خیلی از افراد با آن در بازار فولاد درگیر هستند، این است که ممکن است خریدار درخواست میلگرد راد همدان به عنوان میلگرد سبک را داشته باشد و فروشنده مقاطع فولادی، به جای این نوع میلگرد، میلگرد یک کارخانه دیگر را برای خریدار ارسال کند. این در حالی است که خیلی از افراد این تصور را دارند که در وزن میلگرد تقلب شده است؛ در صورتی که کارخانه میلگرد را مطابق با استاندارد عددی خاص تولید و روانه بازار می‌کند.

فرمول زیر برای محاسبه وزن میلگرد با قطر مختلف و طول متفاوت است.

نکته: وزن هر شاخه میلگرد 12 متری با توجه به استاندارد جهانی در نظر گرفته شده است.

آیا در وزن میلگرد می‌توان تقلب کرد؟

کلام آخر

وزن میلگرد سبک نسبت به دیگر میلگردهای موجود در بازار کم‌تر است اما این موضوع دلیل بر استاندارد نبودن وزن میلگرد و یا حتی بی کیفیت بودن این محصول نیست؛ در حالی که خیلی از افراد برای کاربردهای مختلف به میلگرد سبک نیاز دارند. کارخانه فولاد ظفر بناب و فولاد راد همدان دو کارخانه‌ای هستند که در ایران میلگرد سبک تولید می‌کنند؛ البته لازم به ذکر است که چند کارخانه دیگر هم هستند که در این زمینه فعالیت دارند. اگر در مورد وزن میلگرد سوالی دارید و یا حتی برای اطلاع از قیمت روز میلگرد می‌توانید با کارشناسان ما در شهرآهن در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل