مراحل تولید میلگرد

مراحل تولید میلگرد، بسته به کشور تولید کننده از استانداردهای مختلفی استفاده می گردد که نتیجه آن خواص فیزیکی متفاوتی است. در ایران از استاندارد روسی پیروی میکنند که میلگرد های تولیدی ایران انواع میلگرد A1 و میلگرد A2 و میلگرد A3 تقسیم بندی آنهاست. در مقالات قبلی توضیح این انواع میلگرد آمده است.

مطالب خواندنی دیگر:

مراحل تولید میلگرد

برای تولید میلگرد معمولا از شمش فولادی در ابعاد 6000*150*150 یا 6000*125*125 استفاده می شود که طول آنها برای تولید میلگرد دوازده متری 12000*150*150 یا 12000*125*125 می باشد. یکی از متداول ترین عملیات فرم دهی فولاد، نورد است که به دو نوع نورد سرد و نورد گرم انجام می شود.

  • نورد سرد : تغییر شکل فلز در دمای محیط صورت می پذیرد.
  • نورد گرم : تغییر شکل در دمای بالاتر ازدمای محیط وکمتر از دمای ذوب فلز صورت می پذیرد.

نورد گرم میلگرد

 طی فرآیند نورد فولاد بین غلطک های فشاری با سایز های مختلف تنش های فشاری بالایی به غلطک وارد می آید و با نیروی اصطکاک میلگرد به داخل کشیده می شود. نخست شمش های فولادی به شمشه تبدیل می شود و در ادامه عمل نورد گرم میلگرد مفتول لوله ریل یا دیگر اشکال ساختاری فولاد تولید می شود. نتیجه تولید طی عملیات نورد محصولی دقیق است که برای تولید در تعداد بالا روش بسیار مناسب است. حال به بررسی اجمالی یک مدل نورد ساده میپردازیم تا بیشتر تصویری از نورد میلگرد در ذهن شما نقش ببندد:

خطوط تولید نورد با توجه به فضای کارخانه و تناژ مورد نظر طراحی می شود. نخست شمش های فولادی را بر روی یک جک هیدرولیک وارد کوره ای با دمای 1100 درجه سانتی گراد می کنند و طی جریانات گردابی آماده نورد شدن می گردد. زمانی که شمش های فولادی به دمای مورد نظر رسیدند به خط تولید می روند و شمش های پخته شده بر رول ها قرار می گیرد و از قطر آن کم می شود. بعد از آن نوبت رافینگ شدن شمش فولادی میرسد. در این مرحله از نورد طی ده تا بیست مرحله استند ها با کالبرهای متفاوت وجود دارد که به کالیبراسیون شمش می پردازد. تعداد این مراحل به سایز مد نظر بستگی دارد. آخرین مرحله نورد میلگرد، آج زنی است که در استند آج زنی صورت می گیرد. این استند ها آج های مختلف را بر روی میلگرد نقش می بندد. حال میلگرد نورد شده برش خورده و در تعداد حدود دو تن بسته بندی می شود که به آن بندیل می گویند.

مراحل تولید میلگرد

طبق استاندارد ایزیری ایران میلگرد ها در دو نوع A II و A III تولید می شوند که برای تولید میلگرد A II به صورت مستقیم در خط نورد آج زنی می شود ولی برای تولید میلگرد A III از یک فرآیند دیگری به نام گوﺋیچنگ (خنک کاری) (خنک کاری معمولا با پاشش آب و یا در معرض هوا قرار دادن میلگرد انجام می شود) و بعد از آج زنی میلگرد استفاده می گردد ، که در نهایت محصول تولیدی به رنگ سیاه در می آید.


خط تولید میلگرد

در این مقاله قبل از توضیح نحوه تولید میلگرد ابتدا دستگاه های مورد نیاز در یک کارخانه تولید میلگرد را به اختصار نام خواهیم برد:

  1. کوره پیش گرم جهت پخت شمش های آهنی
  2. رول های کوره جهت انتقال شمش های فولادی به رافینگ.
  3. رافینگ به منظور نورد شمش میلگرد و کاهش ابعاد و افزایش طول شمش میلگرد.
  4. رول های رافینگ برای انتقال مواد به استندها.
  5. قیچی سرزن.
  6. استند که مشتمل بر موتور و گیربکس خط انتقال، گاردان، غلطک های مونتاژ و هدایت کننده های ورودی و خروجی می باشد.
  7. قیچی متراژ به منظور برش میلگرد در طول دلخواه.
  8. شانه بسته بندی جهت انجام عملیات خنک کاری و آماده سازی به منظور بسته بندی میلگردها.

با داشتن تجهیزات فوق الذکر مراحل تولید میلگرد را می توان تکمیل کرد. بدین منظور شمش میلگرد پس از رسیدن به دمای مطلوب به خط تولـید ارسال شـده و با قرارگـیری بر روی رول ها وارد مـرحله رافـینگ می شـود؛ در این فرآیند طـی سـه مرحـله از قطر شـمش مـیلگرد کاسـته و به طول آن افزوده می شود. پس از آن تعداد 10 الی 18 عدد استند در قطرها ی مشخص قرار دارد. آخرین مرحله از مراحل تولید میلگرد، فرآیند آج زنی می باشد که جهت تولید میلگرد A2 آج زنی به صورت مستقیم در خط نورد انجام می گیرد و برای تولید میلگرد A3 از یک فرآیند اضافه تحت عنوان گوئیچنگ (نوعی خنک کاری با پاشش آب یا مجاورت قرار دادن میلگرد با هوا) استفاده می گردد و پس از آن آج زنی بر روی میلگرد انجام می گیرد. پس از طی مراحل فوق میلگرد تولیدی توسط قیچی متراژ در طول های مشخص بریده می شود که این طول بین 24 الی 36 متر خواهد بود. میلگرد تولید شده در آخرین مرحله توسـط گیوتین بسـته بندی در طول اسـتاندارد 12 مـتر برش داده شـده و به صـورت بندیل بسـته بندی مـی گردد.

برای اطلاع از قیمت میلگرد به صفحه قیمت میلگرد شهرآهن مراجعه نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با انواع میلگرد سایر مقالات شهرآهن را مطالعه نمایید.

خط تولید میلگرد


کارخانه های تولید کننده میلگرد کشور

می خواهیم شما را با لیست کارخانه های ذوب آهن ایران و بهترین کارخانه های تولید کننده میلگرد آشنا کنیم :

ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان تولید کننده برتر فولاد برای اولین بار در ایران توانست موفق به کسب گواهی نامه ای تحت عنوان استاندارد تولید محصولات ساختمانی و صنعتی با بالاترین سطح کیفی شود ، ذوب آهن از اولین شرکت های فولادی کشور با ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد ، تولیدکننده انواع مقاطع و محصولات فولادی با بالاترین استاندارد و کیفیت و پیشرو در این حوزه نام دارد ، بر همین اساس شما می توانید با اطمینان خاطر و اعتماد زیاد به بهترین نوع میلگرد از این مرکز اقدام کنید . یکی از دلایلی که محصولات این کارخانه گران می باشد به این دلیل است که محصولات این کارخانه به عنوان بهترین برند میلگرد شناخته شده است و همچنین بورس ذوب آهن یکسالی است که رونق پیدا کرده ، این برند دارای مشتری نسبتا کم در تهران می باشد و معمولا بیشتر درپروژهای بزرگ و تعداد طبقات زیاد استفاده می شود .

مطالب خواندنی دیگر:

فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگترین واحد صنعتی در ایران و بزرگترین تولید کندده فولاد و انواع محصولات فولادي تخت گرم و سرد نورديده، قلع اندود و گالوانيزه درکشوراست . مجتمع فولاد مبارکه اصفهان یکی از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید انواع ورق‌ فولادی هم فعالیت‌ می‌نماید . از محصولات این کارخانه هم بیشتر در پروژهای بزرگ استفاده می شود.

کارخانه فولاد کویر کاشان

مجتمع فولاد کویرکاشان تولید کننده انواع میلگرد فولادی فعالیت به سزایی در سطح کشور دارد ، مجتمع فولاد کویر کاشان شامل کاملترین سبد میلگرد ( میلگرد آجدار ، میلگرد ساده کویر ، میلگرد کلاف ساده ، میلگرد شاخه ای در کلیه مقاطع مورد نیاز) در کشور می باشد. ظرفیت تولیدی این مجموعه ۳۵۰ هزار تن در سال می باشد ، میلگرد کاشان دارای قابلیت جوشکاری و مقاومت بسیار بالا و در زمره بهترین محصولات فولادی بعد از ذوب آهن اصفهان قرار دارد ، از محصولات این کارخانه بیشتر در پروژهای بزرگ استفاده می شود.

مجتمع فولاد نیشابور

شرکت فولاد نیشابور به عنوان قطب سوم فولاد کشور در استان خراسان رضوی می باشد ، میلگردهای تولیدی مجتمع فولاد خراسان بر اساس استاندارد ملی می باشد و درسه گروه میلگرد ساده ، میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد آجدار جناغی طبقه بندی شده اند .

مجتمع فولاد شاهرود

ظرفیت تولیدی مجتمع فولاد شاهرود حدود ۲۰۰ هزار تن می باسد و در سال ۱۳۸۷ توانست تولید انواع میلگردهای فولادی ساده و آجدار را از سایز ۸ تا ۳۲ را به مرحله اجرایی برساند ، طرح هایی مثل خط ریخته گری و ذوب صد هزار تنی شمش فولادی برای توسعه این مجتمع در نظر گرفته شده است. قیمت میلگرد شاهرود نیز بر اساس سایز و وزن میلگرد تخمین زده می شود ، کیفیت این کارخانه حدوا همانند فولاد نیشابور می باشد .

در ادامه این کارخانجات که می توان گفت بهترین کارخانه های تولید میلگرد می باشند کارخانه فولاد خوزستان، فولاد ایران، صنعتی سپاهان، فولاد الیگودرز، خودرو چهارمحال و بختیاری، زاگرس شهر کرد، فولاد ناب تبریز، درپاد تبریز، فولاد یزد، اکسین خوزستان، فولاد کاویان، صنایع هفت الماس، فولاد علویجه، فولاد گیلان، فولاد کوهپایه (اسپیرال) و .. نیز در حال فعالیت می باشند.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق