سود صادرات میلگرد

طبق گزارشات ایران میلگرد را با ارزش واقعی خود صادر نمی کند و اغلب با تخفیف خیلی زیادی آن را به کشورهای همسایه می فروشد. از آن جایی که کشور ما یکی از 10 کشور بزرگ تولید کننده محصولات فولادی در جهان است سالانه چندین تن میلگرد تولید می کند که حداقل 10% محصول تولیدی را به دیگر کشورها صادر می کند. با توجه به مصرف فراوان میلگرد و افزایش روزانه ساخت و ساز و پروژه های عمرانی در سراسر جهان، تقاضا برای این محصول به نسبت دیگر محصولات فولادی بیشتر است. برای کسب اطلاعات در زمینه وزن میلگرد و هرگونه سوالی که در رابطه با این کالا دارید می توانید با کارشناسان ما در شهرآهن در ارتباط باشید. 

سود صادرات میلگرد برای شرکت های تولید کننده

شرکت های تولید کننده مواد اولیه را با قیمتی بسیار پایین تهیه می کنند و با نیروی کار ارزان اقدام به تولید میلگرد می کنند در این صورت قیمت تمام شده میلگرد برای آن ها نسبت به دیگر کشورها کم است اما این شرکت ها میلگرد را با قیمت جهانی در اختیار عموم می گذارند، با این تفاسیر مردم عادی نمی توانند از قیمت مناسب میلگرد بهره ای ببرند. اما این شرکت ها برای صادرات میلگرد به قیمت دلار توجه می کنند و حدود 30% زیر قیمت جهانی میلگرد را قیمت گذاری می کنند از این رو سود عمده ای به نوردکاران و صادر کنندگان می رسد. دولت تلاش دارد با سیاست گذاری های درست تولید میلگرد را بیشتر کند و انحصارات، فسادها و رانت های به وجود آمده در بازار صادرات میلگرد را از بین ببرد.
اغلب تولید کنندگان داخلی میلگرد برای نفوذ به بازار کشورهای دیگر حاضر بودند میلگرد را زیر قیمت جهانی به سایر کشورها صادر کنند، از این رو کشورهای وارد کننده برای کمک به تولید کنندگان داخلی خود تعرفه های بالای وارداتی در نظر گرفتند اما اختلاف قیمت میلگرد تولید شده در ایران با قیمت جهانی بیشتر بود اما برخی از تولید کنندگان دست از صادرات میلگرد برنداشتند و سود اصلی آن در جیب کشورهای همسایه رفت.
در واقع با صادر کردن میلگرد به فولادساز، نوردکار و صادر کننده سود و رانت زیادی می رسد در نتیجه می توان از فروش میلگرد با قیمتی پایین تر از نرخ جهانی چشم پوشی کرد و تجارت میلگرد را پر سود نگه داشت.
در کل صادرات میلگرد فعالیتی اثر بخش و اقتصادی است که اهمیت بالایی دارد و بخش بزرگی از صنعت فولاد را در بر می گیرد. از آن جایی که تولید میلگرد در ایران زیاد است با صادرات آن سود کلانی به اقتصاد کشور وارد می شود. امروزه دولت تلاش می کند با طرح های تشویقی و تسهیل روند صادراتی این فعالیت را گسترش دهد، با این کار و استفاده از روش های اصولی می توان تا حد زیادی ارز وارد کشور کرد.

سود صادرات میلگرد برای شرکت های تولید کننده 

چه کسانی از صادرات میلگرد سود می برند؟

با توجه به تحریمات و ارز نیمایی بسیاری از افراد سودجو با دریافت کارت بازرگانی موقت بازار را دور می زنند و با قیمتی پایین تر از نرخ جهانی میلگرد را به کشورهای دیگر می فروشند بدون اینکه ارزی به کشور وارد شود. عراق و افغانستان مرز طولانی با کشور ما دارند و با نا آرامی هایی که در سال های اخیر داشته اند و برای باسازی زیر ساخت های تخریب شده بیشتر به محصولات فولادی نیاز دارند ، این دو کشور به صورت ریالی میلگرد را خریداری می کنند از این رو سود زیادی در خرید میلگرد از ایران به جیب آن ها وارد می شود در صورتی که هیچ ارزی به کشور وارد نمی شود. بهترین راه برای حل این موضوع اصلاح اظهارنامه های گمرکی است.

تحلیل و بررسی آمار صادرات میلگرد

با در نظر گرفتن آمار انجمن فولاد در دو سال اخیر میزان صادرات کاهش جدی داشته است که تحریم های بین المللی و محدودیت های صادراتی در این امر بسیار دخیل هستند. طبق گزارشات میزان صادرات میلگرد حدود 15% کاهش پیدا کرده است. یکی از دلایل مهم این کاهش افزایش قیمت شمش فولاد در بورس است و سبب شده در بازار بلاتکلیفی ایجاد شود. اما با توجه به جهش تولید در سال جاری باید میزان تولید میلگرد افزایش پیدا کند از این رو با سیاست گذاری های صحیح میزان صادرات این محصولات را نیز افزایش داده بگونه ای که ارز زیادی به کشور وارد شود و اقتصاد کشور رشد کند.

تحلیل و بررسی آمار صادرات میلگرد 

سود صادرات میلگرد به چه کشورهایی بیشتر است

با توجه به آمار و گزارشات داده شده در سال های اخیر چندین کشور از مهم ترین مقصد های صادراتی میلگرد بوده اند که با خرید این محصول از ایران سود بسیاری را کسب کرده اند، این کشورها عبارتند از:

  • عراق
  • افغانستان
  • ترکمنستان
  • ترکیه
  • قطر
  • امارات متحده عربی
  • پاکستان

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه به صادرات میلگرد یا مشاوره در خصوص این موضوع با کارشناسان ما در شهرآهن تماس حاصل فرمایید.

نوشتن دیدگاه