استاندارد و ضوابط کاشت میلگرد , کاشت میلگرد چیست

قطعا خیلی از افراد به خصوص افرادی که در ساختمان‌سازی فعالیت دارند، اصطلاح «کاشت میلگرد» را شنیده‌اند. در ساختمان سازی، تقویت ساختمان و همچنین مقاوم‌‍سازی در برابر تخریب ، خوردگی و حتی آسیب به ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است. از همین رو، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا کاشت میلگرد در بتن و همچنین فونداسیون به بهترین شکل انجام شود تا مقاومت سازه تضمین شود. اما به نظر شما در چه شرایطی به کاشت میلگرد نیاز است؟ به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد این موضوع صحبت کنید. اگر شما هم می‌‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید، ادامه این مقاله را بخوانید.

کاشت میلگرد

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، کاشت میلگرد در سازه می‌تواند مزایای زیادی برای ساختمان به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • با استفاده از این روش، ابعاد فونداسیون‌ را در جداره‌ های داخلی و خارجی می‌توان تغییر داد.
 • در برخی از موارد، لازم است که برای بازسازی، ساختمان تخریب شود؛ حالا خوبی استفاده از کاشت میلگرد این است که می‌توان بازسازی ساختمان را بدون تخریب انجام داد و یا حتی ساختمان را بزرگ کرد.
 • امکان گسترش تیرهای کنسولی با استفاده از کاشت میلگرد وجود دارد.
 • در ویلاها، یا حتی ساختمان ‌های تجاری بزرگ، کاشت میلگرد این امکان را فراهم می‌کند که با ساخت طره های بتنی جدید، ساختمان را مقاوم کرد.
 • اگر بخواهید یک ساختمان را از مسکونی به تجاری تبدیل کنید؛ استفاده از کاشت میلگرد منطقی و مقرون به صرفه است؛ چرا که هم می‌توان فضای ساخت را به‌ راحتی بدون تخریب بزرگ‌ تر کرد و هم می ‌توان طبقات جدیدی را ساخت.
 • برای تقویت صفحه‌ ستون ساختمان کاربرد زیادی دارد.
 • کاشت میلگرد برای توسعه دیوارهای قدیمی و یا نیمه ساخته هم انجام می‌شود.
 • ایجاد کنسول‌های بتنی با استفاده از عملیات کاشت میلگرد امکان‌پذیر است.

 کاشت میلگرد

کاشت میلگرد در ستون

کاشت میلگرد همان ‌طور که گفته شد، علاوه بر این که یک روش کاملا مقرون به صرفه است که برای تقویت و مقاوم‌سازی ساختمان کاربرد دارد. کاشت میلگرد به طور متداول در سازه‌های بتنی رایج است. کاشت میلگرد در ستون، کاشت میلگرد در فونداسیون و ... ازجمله‌ روش‌های کاشت میلگرد است. در اصل، مهمترین مزیت این کار این است که به شما امکان می‌دهد که بتوانید به سادگی تغییرات زیادی را در نقشه‌های اجرائی سازه ایجاد کنید.
کاشت میلگرد در ستون، برای امتداد ستون در سازه موجود و یا اتصال تیر بتنی به ستون، اجرای شمشیری راه پله، اتصال المان جدید سازه ای، اتصال و مهار پلیت های فولادی و... انجام می‌شود.  حداقل فاصله موجود بین میلگردها و موقعیت قرارگیری تمامی میلگردها داخل خاموت و همچنین حفظ کاور بتن از مهمترین مزایای کاشت میلگرد در ستون هستند.

کاشت میلگرد در فونداسیون

برای ایجاد ستون بتنی جدید، یکپارچه کردن فونداسیون یا حتی افزایش ضخامت آن یا، افزایش ارتفاع از کاشت میلگرد در فونداسیون استفاده می‌شود. این کار باید توسط کارشناسان فنی با دقت و مهارت لازم انجام شود. قبل از این کار، باید به نوع باربری و تمامی محدودیت‌ها از جمله، سایز میلگرد مورد نظر توجه ویژه داشت. بعد از آن، عمق کاشت میلگرد محاسبه می‌شود و می‌توان فرآیند را اجرا کرد.

کاشت میلگرد در فونداسیون 

ضوابط کاشت میلگرد در بتن

ضوابط کاشت میلگرد در بتن، باید بر اساس آیین نامه‌های مربوطه باشد تا به بهترین شرکت ممکن انجام شود. برای این کار، انتخاب سیستم سوراخکاری، عمق سوراخکاری بتن، تمیز کاری و غبار زدایی مناسب، دستورالعمل میزان و نحوه تزریق چسب همگی باید در نظر گرفته شوند.
در مورد ضوابط کاشت میلگرد نظریه های مختلفی وجود دارد، با این حال، شرکت هیلتی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی کننده انکرهای شیمیایی و یا چسب‌های کاشت است که تمامی اطلاعات در مورد محصولات خود را در قالب یک دفترچه در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد.
استفاده از این دفترچه‌ها تا حدودی می توانند کمک کننده باشد که عملیات اجرایی طبق استانداردها باشد.
از متدول‌ترین کاربردهای کاشت میلگرد در بتن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت فونداسیون و همچنین ستون‌ها در سازه‌های بتنی
 • اضافه کردن بخش‌های جدید به سازه موردنظر، مانند سقف، دیوار برشی، تیر و ستون و...
 • نصب صفحات فلزی به ‌منظور اجرای نما در سازه
 • مقاوم‌سازی ساختمان به روش ژاکت بتنی
 • نصب صفحات اتصال برای ساخت تیر جدید یا ستون
 • اتصال تجهیزات تأسیسات ساختمان (مانند کانال‌های هوا و داکت‌های برق) به ستون‌ها و سقف‌ها

مراحل کاشت میلگرد در بتن به این صورت است: سوراخ‌کاری بتن به ‌وسیله‌ی دریل یا دستگاه مغزه‌گیر ، پاک‌سازی سوراخ با دمنده‌ی هوا، پاک‌سازی جداره‌ها ، انجام دوباره پاکسازی جداره و دمیدن هوا، استفاده از چسب و نگه‌دارنده‌ درون سوراخ، نصب میلگرد و در نهایت با توجه به نوع چسب، باید به میزان لازم صبر کرد.

شاید سوال خیلی از افراد این باشد که دستگاه مغزه گیر چیست. بد نیست این را هم بدانید که دستگاه مغزه‌گیر، در اصل، برای برش بتن است. این دستگاه، بتن را بُرش می‌دهد، قسمتی را که بر روی آن کار انجام می‌‌شود، قطع می‌کند و در نهایت آن را به‌صورت یک استوانه از درون بتن خارج می‌کند.

ضوابط کاشت میلگرد در بتن 

جدول عمق کاشت میلگرد هیلتی

یادآوری این نکته لازم است که عمق کاشت میلگرد با توجه به خواص شیمیایی و چسب کاشت میلگرد متفاوت می باشد. از این رو شرکت هیلتی برای انکرهای شیمیایی تولیدی خود، یک جدول ارائه می‌کند که می‌تواند بیانگر سایز انکر، نوع انکر، عمق کاشت پیش فرض و حتی حجم چسب مصرفی باشد. در جدول زیر می‌توانید این جدول را مشاهده کنید.

 انکر شیمیایی  نوع انکر  سایز انکر  سایز سوراخکاری (MM)  عمق کاشت پیش‌فرض (MM) حجم جسب مصرفی (Mi)
   میلگرد 14 18  125  25
   بولت (میلگرد سرزوه)  18  22  140  35
   راد تمام رزوه  20  24  170  60

این جدول را می‌توانید از طریق منوی نرم افزار های مهندسی، صفحه محاسبات انکر مشاهده کنید. با وارد شدن به این صفحه، تمامی مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم را برای کاشت، محاسبه کرده و در مرحله بعد با توجه به عمق کاشت پیش فرض میزان چسب مصرفی مورد نیاز بدون در نظر گرفتن شرایط تاثیرگذار را بدست آورد.
استاندارد و ضوابط کاشت میلگرد با پارامترهایی مانند نوع و طریقه سوراخ کاری بتن و به همان نسبت نوع چسب مصرفی آن مرتبط است. در این فرآیند، در صورتی که از عیار بتن زیر 200 استفاده شده باشد، باید قطر میلگرد و یا حتی بسیاری از المان های دیگر آن را تغییر داد.  همان طور که گفته شد، برای اجرای صحیح پروژه‌ی در یک سازه، نیاز به محاسبات مهندسی دقیق و بدست آرودن پارامترهایی مانند عمق سوراخ، اندازه گیری میلگرد، چسب مصرفی و ... است. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز خطای محاسباتی و جلوگیری از خطاهای کاشت میلگرد، آیین نامه‌ای وجود دارد که در آن شرایط و ضوابط کاشت میلگرد آورده شده است که باید این فرآیند را مطابق با این شرایط انجام داد.
آیین نامه بتن ایران ضوابطی را مشخص کرده که لازم است به طور دقیق رعایت شوند. بعضی از مفاد آیین نامه کاشت میلگرد به شرح زیر است:

 • نکته قابل توجه اینجاست که تغییر شکل میلگرد انتخاب شده برای کاشت، باید از 8 درصد بیشتر باشد.(البته نسبت به حالت اولیه در زمان گسیختگی میلگرد)
 • حداقل فاصله کاشت میلگردها نباید از 5 برابر قطر میلگرد کمتر باشد.
 • حداقل تعداد میلگردهای کاشته شده برای میلگردهای داخل خاموت مستطیلی، 4 عدد میلگرد است.
 • برای اینکه از رطوبت جلوگیری شود و همچنین یون‌های مهاجم، باید از رنگ دانه هایی بتن به عنوان محافظ استفاده شود که اصطلاحا به آن پوشش کاور یا پوشش بتنی گفته می‌شود.
 • اگر قصد شما از فرآیند کاشت میلگرد، ادامه دادن مقطع ستون باشد، نسبت سطح مقطع میلگردهای کاشته شده به سطح مقطع ستون، باید بین 0.8 تا 0 درصد باشد.

بد نیست این را هم بدانید، که کاشت میلگرد علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی است که عبارتند از: عدم انعطاف‌پذیری ، احتمال بروز خطای در عملیات اجرا،  تغییر در وزن سازه و احتمال خوردگی و از بین رفتن در ورق‌های فلزیی که در سازه استفاده شده‌اند.

ضوابط کاشت میلگرد در بتن 

کلام آخر در خصوص کاشت میلگرد در بتن

سوال خیلی از افراد ممکن است این باشد که هزینه نهایی کاشت میلگرد در بتن چقدر است؟ بهتر است این را بدانید که قیمت و هزینه کاشت میلگرد در بتن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • عمق کاشت
 • نوع کاشت
 • شرایط کاشت
 • نوع چسبی که استفاده می‌شود
 • عمق سوراخکاری در بتن

هر کدام از این عوامل در قیمت نهایی کاشت میلگرد دخیل هستند؛ بنابراین نمی‌توان به طور دقیق در مورد یک قیمت مشخص صحبتی کرد. درصورتی که همچنان درباره کاشت میلگرد سوال یا ابهامی دارید، با ما در گروه صنعتی شهرآهن تماس حاصل فرمایید.

نوشتن دیدگاه
نام و نام خانوادگی
ایمیل